Wybory 2018
Fot. Radio Gdańsk

niedziela,

21 października 2018

22:49

Wyniki wyborów na Pomorzu. Kto już może się cieszyć, a gdzie będzie druga tura? [AKTUALIZUJEMY]

Porażka Jarosława Wałęsy i druga tura w Gdańsku, prawdopodobnie koniec wyborów w Gdyni i wygrana Koalicji Obywatelskiej w sejmiku wojewódzkim. W  tym miejscu znajdziesz wszystkie wyniki na Pomorzu, które już znamy.

Oczy praktycznie wszystkich mieszkańców Pomorza były skierowane na Gdańsk, gdzie elektorat Platformy Obywatelskiej został rozbity na dwóch kandydatów - Pawła Adamowicza i Jarosława Wałęsę. Sprzyjającą sytuację wykorzystał Kacper Płażyński, który wraz z aktualnym prezydentem miasta wszedł do drugiej tury.

Wyniki wyborów na prezydenta Gdańska:

 

Paweł Adamowicz 36,7 %

Kacper Płażyński 32,3 %

Jarosław Wałęsa 25,3 %

Elżbieta Jachlewska 2,3 %

Jacek Hołubowski 1,6 %

Andrzej Ceynowa 1 %

Dorota Maksymowicz-Czapkowska 0,8 %

TUTAJ NIE BĘDZIE DRUGIEJ TURY

Gdynia


Z kolei bez żadnej niespodzianki zakończyły się wybory w Gdyni. Co prawda nie zorganizowano tam sondażu exit poll, ale z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że tam wszystko zakończy się na pierwszej turze, bo aktualny prezydent Wojciech Szczurek zdobył 57 procent. Drugi jest Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 25 % (tak wynika z danych z kilku komisji). Trzecie miejsce prawdopodobnie przypadło Zygmuntowi Zmudzie-Trzebiatowskiemu, jednak tu nie pada konkretna ilość punktów.

szczurekwygrywa copy copyFot. Agencja KFP/Anna Rezulak

Sopot

Do późnych godzin nocnych trwało liczenie głosów w Sopocie. Dane, które spłynęły z pierwszych pięciu okręgów, wskazywały na przewagę Jacka Karnowskiego, który ogłosił o 1:30 w nocy, że zdobył 57 proc. głosów.

- Z pięciu okręgów jest 57 procent, drugie i trzecie miejsce jest ex aequo do rasy miasta podobnie, czyli na pewno mamy taki stan posiadania, jaki mieliśmy, zobaczymy czy więcej - mówił Karnowski.

Drugie i trzecie miejsce według danych dostępnych o godzinie 2:00 w nocy zajęli Grażyna Czajkowska - z 20 proc. poparciem - oraz Piotr Meler, który miał zdobyć 19 proc. głosów. Małgorzata Tarasiewicz zdobyła 4 proc. poparcia.

karnowskisztab copyFot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

Słupsk

Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz reporter - w Słupsku prawdopodobnie nie będzie drugiej tury wyborów.

Według nieoficjalnych informacji, Krystyna Danilecka-Wojewódzka wygrała, uzyskując ponad 50 procent głosów. Takie dane zebrały sztaby wyborcze. Oficjalne będą znane po podliczeniu głosów przez miejską komisję wyborczą.

danileckawojewodzka copy
Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

Sztum

Będzie rządził Sztumem szóstą kadencję. Po podliczeniu wyników z ponad połowy okręgów wyborczych urzędujący burmistrz Leszek Tabor prowadzi z 60-procentowym rezultatem. Lider komitetu "Razem dla Powiśla" pokonał trójkę kandydatów - Sylwię Celmer, Alicję Podlewską i Annę Serocką.

leszektabor
Fot. Wikimedia Commons

Skarszewy

Bratobójczy pojedynek w Skarszewach wygrywa Jacek Pauli. O fotel burmistrza Skarszew rywalizował kandydat Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Dadaczyński z obecnym burmistrzem Jackiem Paulim. Po podliczeniu wyników z 2/3 obwodów Pauli prowadzi z wynikiem 73 procent. Taki wynik oznacza, że rozstrzygnięcie poznany w pierwszej turze.

jacekpauli
Fot. Radio Gdańsk

Choczewo

Wiesław Gębka ponownie wójtem w Choczewie - informuje nasz dziennikarz.

Bytów

W Bytowie nieoficjalnie wybory wygrywa urzędujący burmistrz Ryszard Sylka - 57,8 procent.

ryszardsylka
Fot. Ryszard Sylka

Malbork

Nieoficjalnie w Malborku w pierwszej turze wygrywa obecny burmistrz Marek Charzewski z 56-procentowym poparciem.

Gmina Wiejska Pruszcz Gdański

W Gminie Wiejskiej Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak nieoficjalnie zostanie wójtem - 59 procent, Karol Kardasiński - 30 procent, Grzegorz Figarski - 11 proc.

magdalenakolodziejczak

Fot. Urząd Gminy Pruszcz Gdański

Powiat Pucki

Wysoka frekwencjach w gminach powiatu puckiego oraz zdecydowana wygrana burmistrza Władysławowa Romana Kużla – to oficjalne informacje z północy naszego regionu.

Roman Kużel zdobył ok. 90 procent poparcia i wprowadził do Rady Gminy 12 z 15 radnych ze swojego komitetu Razem Odpowiedzialnie.


romankuzelFot. wladyslawowo.pl

W Pucku też najprawdopodobniej nie będzie II tury – obecna burmistrz Hanna Pruchniewska zdobyła ok. 52 procent głosów.


hannapruchniewskaFot. miastopuck.pl

Rumia

Wyniki z 33 procent komisji w Rumi: Michał Pasieczny - 64 procent, Leszek Kiersznikiewicz, Bogdan Formella, Mateusz Socha - po 11, Monika Baran - 2 procent.

michalpasieczny
Fot. rumia.eu

Starogard Gdański

Jednak bez drugiej tury w Starogardzie Gdańskim. Urzędujący prezydent Janusz Stankowiak zdecydowanie wygrał wyścig o fotel prezydenta miasta. Z niepełnych danych wynika, że zdobył około 70 procent wszystkich głosów. Frekwencja wyborcza przekroczyła 50 procent.

stankowiak

Fot. starogard.pl

Czersk

Wiceprezydent Starogardu burmistrzem Czerska. Przemysław Biesek-Talewski, kandydat stowarzyszenia "Dla Naszej Gminy" zdobył 50,4 procent wszystkich głosów - wynika z nieoficjalnych wyników. Biesek już raz ubiegał się o urząd burmistrza Czerska. Cztery lata temu przegrał z Jolantą Fierek.

biesektalewski
Fot. starogard.pl

Gmina Krokowa i Kosakowo

W gminie Krokowa ponownie wybory wygrywa Adam Śliwicki. W Kosakowie natomiast nowym wójtem został dotychczasowy zastępca wójta - Marcin Majek.

Kwidzyn
 
Andrzej Krzysztofiak zdobył 57,65 proc. głosów, a to oznacza, że wygrał w pierwszej turze i nadal będzie burmistrzem Kwidzyna. Na kandydata Kwidzyniaków, Sebastiana Kasztelana, oddano 24,46 proc. głosów, a na Marka Strociaka 17,89 proc.

DOGRYWKA W PELPLINIE


W Pelplinie potrzebna będzie dogrywka. Pierwszą rundę wygrał Mirosław Chyła z Kociewskiej Inicjatywy Samorządowej. W II turze jego przeciwnikiem będzie Dariusz Górski z komitetu Razem dla Gminy Pelplin. Kociewska Inicjatywa Samorządowa zdobyła dziewięć z 15 mandatów w radzie gminy. Druga tura odbędzie się 4 listopada.


GMINA WIEJSKA PRUSZCZ GDAŃSKI

Wicemarszałek powalczy w drugiej turze. O stanowisko wójta gminy wiejskiej Starogard Gdański powalczy Małgorzata Forc-Cherek, która uzyskała 42 procent głosów i Krzysztof Trawicki. Szef pomorskich ludowców uzyskał 23 procent głosów.

W CHOJNICACH TEŻ DRUGA TURA?


- Trudno będzie wygrać wybory w pierwszej turze - mówił Radiu Gdańsk burmistrz Chojnic, Arseniusz Finster. Urzędujący od 18 lat miał w tych wyborach aż czterech kontrkandydatów. To rekord w historii Chojnic. Dotychczas Finster wygrywał wybory w pierwszych turach i to z ogromną przewagą. Teraz może nie być tak łatwo.

TAKŻE TCZEW BEZ ROZSTRZYGNIĘCIA

Większość komisji w Tczewie wciąż liczy głosy, ale wyniki z pierwszych obwodów wskazują, że w drugiej turze wyborów w Tczewie spotkają się Mirosław Pobłocki (42 procent głosów) i Tadeusz Dzwonkowski (25 procent).


BEZ ZMIAN W SEJMIKU WOJEWÓDZKIM


Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) wygrała z kolei w wyborach do sejmiku w siedmiu województwach, w tym w pomorskim. Z kolei biorąc pod uwagę cały kraj, PiS wygrało w dziewięciu województwach. Tam duże znaczenie będzie miał wynik PSL, które jest prawdopodobną koalicją dla Platformy Obywatelskiej.

oprac. mili