Wybory 2018
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

czwartek,

11 października 2018

15:58

Finansowanie małych klubów sportowych i specjalny program dla trenerów. Jarosław Wałęsa przedstawił program dot. sportu

Większe finansowanie małych klubów i stowarzyszeń sportowych, specjalny program dla gdańskich trenerów, całoroczne boiska przy szkołach i nowoczesna infrastruktura sportowa. Jarosław Wałęsa, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Gdańska i gdańscy radni przedstawili w poniedziałek program dotyczący sportu.
- Obserwujemy, że małe kluby i stowarzyszenia sportowe, które szkolą dzieci i młodzież, cierpią na brak funduszy i nieodpowiednie finansowanie - mówił Jarosław Wałęsa. - Chcemy na tym się skoncentrować, żeby mogły się rozwijać i zachęcać młodzież i dzieci do aktywnego spędzania czasu. Dlatego proponujemy podwoić finansowanie małych klubów i stowarzyszeń do sześciu milionów złotych rocznie. Docelowo, przez pięć lat nadchodzącej kadencji, chcemy, żeby ten poziom został osiągnięty na poziomie 10 milionów złotych rocznie - dodał.

PROGRAM "GDAŃSKI TRENER"

Poseł Adam Korol przedstawił specjalny program dla gdańskich trenerów. - Będzie on skierowany do najlepszych gdańskich trenerów szkolących właśnie dzieci i młodzież - zaznaczył. - Wśród młodych zawodników są przyszli mistrzowie, kandydaci na wyjazdy na Mistrzostwa Świata. Nie byłoby ich, gdyby nie ludzie, którzy są trochę niedoceniani. Chodzi o trenerów. Proponujemy więc 20 tysięcy złotych dla najlepszych trenerów. Myślę, że w najbliższym czasie budżet ten zamknie się w 1,5 mln złotych. Pieniądze wystarczą na finansowanie kilkudziesięciu trenerów. Naszą docelową liczbą jest stu najlepszych - dodał.

CAŁOROCZNE BOISKA I BIAŁE ORLIKI

Radna Beata Jankowiak zapowiedziała z kolei powstanie całorocznych boisk przy szkołach oraz sezonowe lodowiska. - Dla nas też jest bardzo ważne, żeby było kogo trenować. Chcemy, aby przyszkolne boiska były całoroczne, a nie dostępne tylko wtedy, kiedy jest ciepło - wyjaśniła. - Drugi element, jaki chcemy stworzyć, to tzw. białe orliki - małe lodowiska, na których dzieci będą mogły ćwiczyć jazdę na łyżwach, jeśli pozwoli na to temperatura - mówiła.

ANIMATORZY SPORTU

- Potrzebny jest dostęp do nowoczesnej infrastruktury sportowej. W Gdańsku mamy 101 zmodernizowanych obiektów. Trzeba koniecznie ustalić warunki korzystania z nich. Nie może być tak, że po godzinie 16:00 boiska będą zamknięte - zaznaczył gdański radny Andrzej Kowalczys.

- To miejsca, gdzie mają spędzać czas rodziny z dziećmi, seniorzy czy grupy nieformalne, ale też zespoły dzielnicowe. Zależy nam na tym, aby na tych obiektach byli zatrudniani animatorzy sportu, ludzie którzy swoją pasją zarażaliby przyszłych sportowców, ale i osoby chcące rekreacyjnie spędzić czas. Sport to zdrowie i doskonała profilaktyka. 12,4 mln zł przekazuje się na gdańską profilaktykę. Uważam, że duża część środków powinna być przekazana na zajęcia sportowe. Obiekty sportowe muszą być dostępne nieodpłatnie. Przeszkoda finansowa nie może stanowić powodu, przez który dzieci mają ograniczony dostęp do uprawiania sportu w bezpiecznych warunkach - podsumował.

Kowalczys zaznaczył również, że jednym z kolejnych etapów będzie budowa boisk o miękkiej i bezpiecznej nawierzchni przy przedszkolach.

Patrycja Oryl