Wybory 2018
fot. Radio Gdańsk/Dominika Raszkiewicz

czwartek,

11 października 2018

15:51

Większa bursa i nowe stypendium. Kacper Płażyński z propozycjami dla szkolnictwa

Stworzenie Stypendium Królewskiego Miasta Portowego dla najlepszych studentów zapowiada Kacper Płażyński. Kandydat PiS na prezydenta Gdańska spotkał się z członkami Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. W trakcie konferencji przedstawił propozycje programowe związane ze szkolnictwem.

Jak mówi Kacper Płażyński, należy zmienić obecny system stypendialny. - Premiuje się masowość, a nie jakość. Stypendiów jest bardzo wiele, ale są to symboliczne kwoty - po 100-200 złotych. Uważam, że lepiej jest udzielić kilkuset wyższych stypendiów niż kilku tysięcy niższych - tłumaczy.

INWESTYCJA W STOCZNIE

Kandydat PiS na prezydenta Gdańska chciałby również umożliwić rozwój absolwentom wyższych uczelni. - Naturalnym jest, że gdańskie władze muszą wspierać Politechnikę i kształcących się tam studentów. Szczególnie w przedmiotach, które związane są z naszą lokalizacją, czyli gospodarką morską. Nowa ustawa o szkolnictwie rozszerza możliwości wspierania uczelni przez samorząd. Między innymi otwiera możliwość wspierania konkretnych fakultetów, na których najbardziej nam zależy, jak m.in. przemysł stoczniowy - podkreśla Płażyński.

- Chciałbym wejść w program z Politechniką. Kiedyś budownictwo okrętów było chlubą tej uczelni. Teraz chcę przywrócić tej dziedzinie jej blask - deklaruje mecenas.

WIĘKSZA BURSA

Kacper Płażyński chce także powiększenia gdańskiej bursy o 300 nowych miejsc oraz powołania Kongresu Miast Nadbałtyckich poświęconego biznesowi i przedsiębiorcom.

Dominika Raszkiewicz