Wybory 2018
Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

środa,

10 października 2018

16:31

Partia Razem chce darmowej komunikacji w całym województwie: "Musimy walczyć z wykluczeniem części mieszkańców"

Partia Razem chce wprowadzenia darmowej komunikacji w całym województwie pomorskim. - Musimy walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym części mieszkańców, zwłaszcza na terenach mniej zurbanizowanych - mówili w środę w Słupsku kandydaci do sejmiku pomorskiego z list Partii Razem - Adam Lubiewski, Magdalena Prusinowska i Szymon Andrzejewski.
- Do wielu miejscowości autobus czy pociąg dziś nie dojeżdża. Nawet jeśli kursuje, to często rozkład jazdy zniechęca ludzi do korzystania z komunikacji zbiorowej. To musi być zmienione, by nie wykluczać ludzi z życia społecznego, ograniczać im dostęp do kultury czy imprez w większych miejscowościach. Niezbędne jest skorelowanie rozkładów jazdy autobusów i komunikacji kolejowej - zaznaczali.


DARMOWA KOMUNIKACJA

- Docelowo chcemy, by w województwie pomorskim komunikacja zbiorowa była darmowa. To duży wydatek, ale budżet centralny musi w większym stopniu dzielić się podatkami z samorządami na przykład podatkiem VAT - dodali.

Zdaniem kandydatów z list Partii Razem samorząd województwa powinien wspierać budowę węzłów transportowych oraz parkingów samochodowych i rowerów -również w mniejszych miejscowościach. Niezbędne jest też okresowe badanie potrzeb pasażerów, by dokładnie dostosować rozkłady jazdy do oczekiwań mieszkańców.


Przemysław Woś/pOr