Wybory 2018
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

środa,

10 października 2018

14:32

Jarosław Wałęsa zapowiada masową wymianę pieców w Gdańsku. "Poziom zanieczyszczeń przekracza normy"

- Poziom zanieczyszczenia powietrza w Gdańsku już teraz przekracza normy - mówi kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta Jarosław Wałęsa i zapowiada wymianę pieców w Gdańsku.
Masowa wymiana źródeł ciepła ma dotyczyć budynków komunalnych. Wałęsa poinformował o tym podczas wspólnej konferencji z członkami popierającego go Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

"POZIOM ZANIECZYSZCZEŃ POWYŻEJ NORMY"

- Gdy spojrzymy na mapę wskazującą zanieczyszczenia powietrza, możemy zobaczyć, że ich poziom znacznie przekracza przyjęte normy i to powinno budzić nasz niepokój. Oczywiście jest to związane z rozpoczęciem okresu grzewczego i nie możemy o tym zapominać, bo czyste powietrze wpływa na jakość naszego życia. Musimy robić wszystko, aby to ograniczać w jak największym stopniu - mówił Jarosław Wałęsa.

Jak wyliczył Jarosław Wałęsa, w budynkach komunalnych znajduje się ok. 6,5 tys. pieców, które należy wymienić. Według kandydata Koalicji Obywatelskiej w pierwszej kadencji możliwa jest wymiana od 3 do 4 tysięcy z nich. Według szacunków taka masowa wymiana wymiana może pochłonąć nawet 20 milionów złotych dlatego Jarosław Wałęsa zapowiedział, że jeśli wygra wybory, będzie starał się o dofinansowanie programu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

OBYWATELSKA SIEĆ CZUJNIKÓW

Marta Gibczyńska z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, które popiera Wałęsę, podkreślała podczas wspólnej konferencji prasowej, że ważna jest nie tylko walka ze smogiem, ale także świadomość tego, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.

- Na początku roku rozpoczęliśmy budowę obywatelskiej sieci czujników. Składa się ona z 15 urządzeń, ale jeszcze w tym miesiącu rozbudujemy ją o kolejnych 30 czujników. Jest dla nas bardzo ważne, aby sieć tych urządzeń była możliwie szczelna, aby móc poznać te rejony miasta, które są szczególnie zanieczyszczone. Mamy też drugi cel, którego dotychczas nie udało się zrealizować, bo miasto w ogóle z nami nie współpracowało. Zależy nam na tym, aby stworzyć ogólnodostępną platformę, na którą będą trafiały dane zarówno z naszej obywatelskiej sieci, jak również z czujników należących do innych podmiotów, także mieszkańców - mówiła Marta Gibczyńska.

Jarosław Wałęsa powtórzył też, że jeśli wygra wybory, to w ramach walki ze smogiem miasto będzie w większym niż obecnie stopniu finansowało komunikację zbiorową.

Sylwester Pięta/mar