Wielka Solidarność

wtorek,

25 sierpnia 2020

21:16

Nielegalne struktury "Solidarności" we wspomnieniach Chmielewskiego, Godziuka, Wrony, Satory, Zwiercana i Popielarza

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Na ulicach pojawiły się czołgi, a wielu związkowych działaczy zostało zatrzymanych. M.in. o tym opowiedzą uczestnicy tamtych zdarzeń w kolejnej audycji z cyklu "Wielka Solidarność"
W audycji o swych przeżyciach dotyczących okresu stanu wojennego opowiedzą: Tadeusz Chmielewski (ówczesny przewodniczący i członek Zarządu Regionu „Solidarności” w Elblągu, który został internowany), Cezary Godziuk (ówczesny student Uniwersytetu Gdańskiego, którego skazano na sześć lat więzienia) oraz Tadeusz Wrona (wykładowca Politechniki Częstochowskiej, który został powołany do służby w Wojskowym Obozie Specjalnym w Rawiczu).

Po okresie stanu wojennego działacze "Solidarności" działali w podziemiu. Janusz Satora pomagał pracownikom gdańskiego Elmoru, z którego jednak go zwolniono i miał problemy ze znalezieniem kolejnego miejsca zatrudnienia. Gdynianin Roman Zwiercan aktywnie działał wówczas w Solidarności Walczącej. Natomiast ostatni z bohaterów audycji, Mariusz Popielarz, był jednym z organizatorów strajku na Uniwersytecie Gdańskim w maju 1988 roku.

Początek audycji w środę, 26 sierpnia, o godz. 21:05 w Radiu Gdańsk.

Marzena Bakowska