Wielka Solidarność
(Fot. Wikimedia Commons/Krzysztof Korczyński)

czwartek,

13 sierpnia 2020

12:55

40. rocznica Sierpnia '80. W specjalne przygotowanych z tej okazji wydarzeniach udział może wziąć każdy

Święto Sali BHP, wystawy oraz uroczysta msza święta - tak "Solidarność" uczci 40-lecie wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej. Udział w uroczystościach może wziąć każdy zainteresowany.

W piątek 14 sierpnia po raz ósmy odbyło się Święto Sali BHP. Dodatkowo, oprócz iluminacji Sali BHP w godzinach wieczornych w dniach 14-16 sierpnia, przewidziane zostały również darmowe wycieczki z przewodnikiem dla zainteresowanych osób.

OTWARCIE WYSTAW

W niedzielę 16 sierpnia o godzinie 12:45 na placu przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej w Gdyni odbędzie się otwarcie wystaw "100-lecie odzyskania Niepodległości na Pomorzu" oraz "Gdyński Sierpień '80".

Wydarzenie poprzedzi msza święta w intencji księdza prałata Hilarego Jastaka, kapelana gdyńskiej "Solidarności". Zostanie ona odprawiona o godzinie 11:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej. Następnie odbędzie się złożenie kwiatów na grobie i przy pomniku ks. Jastaka.


SPOTKANIE KOLEŻEŃSKIE I MSZA

Również w niedzielę Stowarzyszenie Strzebielinek zaprasza na spotkanie koleżeńskie. W programie: spotkanie przy tablicy  pamiątkowej, zamontowanej na murze dawnego obozu internowanych, przemówienia przedstawicieli strzebielinkowców i gości oraz złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkową o 9:30. W kościele parafialnym pw. św. Józefa Rzemieślnikasza w Gniewie o 11:30 odbędzie się msza w intencji ojczyzny i zmarłych kolegów, celebrowana przez ks. dziekana Mariana Miotka.

Oprócz tego, w dniach 17-23 sierpnia w Sali BHP, prezentowana będzie wystawa znaczków Poczty Podziemnej, zorganizowana przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", Zarząd Okręgu Polskiego Związku Filatelistów oraz Fundację Promocji Solidarności.

 

oprac. pb