Wiadomości
Część z przyszłorocznych wydarzeń jubileuszowych jest już zaplanowana (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

środa,

25 września 2019

07:09

Ruszyły przygotowania do setnych obchodów zaślubin Polski z morzem

Zabytkowy pociąg z Błękitną Armią, gry miejskie, odtworzenie zaślubin Polski z morzem, czy barberzy strzygący brody a'la generał Józef Haller. Tak mają wyglądać pomorskie obchody stulecia powrotu Polski na Bałtyk, organizowane przez Urząd Marszałkowski w przyszłym roku.
Część z przyszłorocznych wydarzeń jubileuszowych jest już zaplanowana. W lutym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert, podczas którego będzie miało miejsce między innymi prawykonanie utworu okolicznościowego napisanego przez pochodzącego z Gdańska Leszka Możdżera. Koncert 9 lutego odbędzie się w Gdańsku, a 11 lutego w Wejherowie w Filharmonii Kaszubskiej.

MNÓSTWO ATRAKCJI

Miejskimi animacjami zajmie się w Gdańsku Nadbałtyckie Centrum Kultury. Przybliżona zostanie postać gdańskiego patrioty Józefa Wybickiego, który wręczył Józefowi Hallerowi pierścienie symbolizujące zaślubiny – dar patriotycznych środowisk gdańskich.

Planowane są także gry miejskie, specjalny zabytkowy pociąg, radosne powitanie generała Hallera, czyli patriotyczny fest na gdańskim dworcu. W zabytkowym okolicznościowym pociągu także nie zabraknie atrakcji. Pojawi się m.in. kuchnia poznańska z pyrą i kaszubskim śledziem czy barberzy, którzy przycinać będą brody "na Hallera" .

NIE TYLKO NAD MORZEM

 - Jubileuszowe wydarzenia odbywać się będą nie tylko w Gdańsku, ale w całym regionie - wyjaśniał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Katalog wydarzeń nie jest jeszcze zamknięty i propozycje są wciąż mile widziane. Trzeba dać prawo lokalnym społecznościom, lokalnym wspólnotom, żeby mogły zaproponować w ramach tych obchodów swoje wydarzenia. Będą się pewnie angażować powiaty; powiat kartuski czy też kościerski. Chcemy zachęcić do tego, żeby się włączyć w te obchody – podsumował marszałek województwa.

BAL NA 100 PAR

Pomysł na obchody ma już Puck.

- Uczcimy częściowo konwencjonalnie, ale pojawi się też parę elementów nowoczesnych, czyli pomniki w formie ławki multimedialnej, z której będzie można wysłuchać hymnu kaszubskiego czy przemówienia generała Hallera, czy wreszcie Hymnu do Bałtyku - wyjaśnia Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta. - Powstaje mural w pobliżu Portu Rybackiego. Chcielibyśmy też dokonać "odnowin zaślubin". Poza tym w Pucku, na rynku, odbędzie się bal na 100 par, które zatańczą w takt międzywojennej muzyki. W związku z tym w mieście już w listopadzie rozpoczną się kursy tańca - mówiła.

Wydarzeń możemy spodziewać się w lutym przyszłego roku przy okazji stulecia uroczystych zaślubin Polski z morzem, dokonanych w Pucku przez generała Józefa Hallera 10 lutego 1920 roku.

Daniel Wojciechowski/jr