Wiadomości
W Gdyni odbywają się 26. Dary Ziemi (Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl)

sobota,

21 września 2019

19:53

Obrazy z mchu, burgery z huby i lecznicze nalewki. Wyroby z każdego regionu Polski w ten weekend w Gdyni

Regionalne wypieki, miody, piękne rośliny, rękodzieło, a nawet zdrowe burgery z... żółtej huby. 200 wystawców z całej Polski zebrało się w Parku Kolibki w Gdyni, by uczestniczyć w 26. edycji targów Dary Ziemi. Podczas wydarzenia prezentują naturalne wyroby i promują zdrowy styl życia.

Niewątpliwie furorę na targach robi stoisko wegetariańskiej restauracji Chwast Prast z Torunia. Uczestnikom serwowali nietypowe burgery. - Oprócz szerokiej gamy majonezów roślinnych o różnych ciekawych smakach - pokrzywowo-czosnkowym, mango curry, z papryczkami habanero, z rukolą - podajemy burgery z żółtej huby, czyli z żółciaka siarkowego. Grzyb niestety jest mało znany w naszym kraju. Oprócz białka, mikroelementów i makroelementów ma leczniczą właściwość, kumuluje metale ciężkie z naszego organizmu. W farmaceutyce huba wykorzystywana jest do wytwarzania preparatów na nowotwory - mówi Filip Malinowski z Fundacji Zdrowego Życia w Toruniu. Oprócz tego na stoisku znajdziemy między innymi keczup z dyni, bigos szałwiowy i słodycze. - Mamy niesamowity mus czekoladowy, ale nazywamy go mózgiem czekoladowym, bo jest tak pyszny, że zmienia świadomość - dodał.

NIE TYLKO JEDZENIE

Oprócz jedzenia znalazło się też kilka stoisk z nalewkami i nie były to zwykłe nalewki. - Oprócz tego, że bardzo dobrze smakują, działają leczniczo. Mamy nalewkę z jagody kamczackiej, która działa na wzrok i antynowotworowo. Jest róża z głogiem działająca na serce i nalewka z kwiatów i owoców bzu wspomagająca odporność - mówił Robert Galiński z Nowego Dworu Gdańskiego.

 

dz5
(Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl)


NATURALNA SZTUKA

Na targach nie zabrakło też rękodzieła. Była ceramika i obrazy z... mchu. - To są dekoracje naturalistyczne z materiałów, które znajdujemy pod nogami - mech, patyki, kora drzew. Robię je sama. Są rzeczy, które powstają około tygodnia, dwóch, a inne w ciągu kilku godzin - podkreśliła jedna z wystawczyń.

 

dz6
(Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl)


Ludzie, którzy przybyli na Dary Ziemi, byli bardzo zadowoleni. - Jestem zachwycona, ogromny obszar, duża różnorodność, kupiłam piękne róże. Jest tu dobry ser, dobry czosnek, konfitury i ludzie są mili - mówili.

 

dz1
(Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl)


Podczas 26. Darów Ziemi odbywają się koncerty regionalnych zespołów, biesiady przy ognisku i konkursy. Targi potrwają do niedzieli.

Patrycja Oryl