Wiadomości
Uczestnicy pikniku mogli zobaczyć m.in. wystawę poświęconą obronie Wybrzeża w 1939 roku (Fot. Radio Gdańsk/Michał Kułakowski

sobota,

21 września 2019

15:18

"Poczuli" obronę Kępy Oksywskiej na własnej skórze, a nawet zostali "zaatakowani" przez... Niemców. Historyczny piknik w Dębogórzu

Wykład na temat obrony Kępy Oksywskiej, gra terenowa z przeszkodami i wystawa poświęcona obronie polskiego wybrzeża w 1939 roku. To wszystko odbyło się na pikniku historycznym w Dębogórzu koło Gdyni. Wydarzenie zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stowarzyszenie Wybrzeże 1939.pl oraz gmina Kosakowo.

Piknik rozpoczął się od wykładu na temat Kępy Oksywskiej. Prelekcję wygłosił organizator mobilnej wystawy wybrzeże 1939.pl Sebastian Draga.

- Słuchacze usłyszeli pełną, oczywiście skróconą historię walk o Kępę Oksywską i obronę wybrzeża w 1939 roku. To właśnie tutaj w Dębogórze były praktycznie najkrwawsze walki i to tu walczył I Morski Pułk Strzelców. Wskazałem również miejsca walk, które młodzież może odnaleźć spacerując lub w drodze do szkoły - mówił Sebastian Draga.

GRA Z PRZESZKODAMI

Uczestnikom w szczególności do gustu przypadła gra terenowa z przeszkodami w lasach wokół Dębogórza. Podczas zabawy mieli kilka zadań do wykonania, ale również zostali zaatakowani przez... Niemców.

- Mimo że to byli panowie z grupy rekonstrukcyjnej, to kiedy zaczęli strzelać z zaskoczenia, część grupy się przeraziła. Ponadto rzucaliśmy granatami, biegaliśmy z karabinami, a także wspinaliśmy się na górę. Naprawdę atrakcji było co niemiara i mimo że się trochę zgubiliśmy, to te trzy godziny minęły w mgnieniu oka - mówiły panie, które jako pierwsze skończyły grę terenową.

20190921115052 IMG 1464

20190921122119 IMG 1478Podczas gry terenowej uczestnicy zabawy zostali "zaatakowani" przez Niemców (Fot. IPN oddział w Gdańsku/Marcin Węgliński)


- To naprawdę super akcja. Bardzo nam się podobało. Wybraliśmy się tutaj całą rodziną. Gra terenowa pokazała nam, co musieli przeżyć nasi rodzice, dziadkowie, podczas drugiej wojny. Oby organizowano więcej takich rzeczy, bo są one potrzebne - dodał kolejny uczestnik.

Po grze terenowej na uczestników czekała ciepła grochówka wojskowa i wystawa poświęcona obronie Wybrzeża w 1939 roku.

JEDEN Z EPIZODÓW KAMPANII WRZEŚNIOWEJ

Obrona Kępy Oksywskiej była jednym z epizodów polskiej obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939 roku i trwała od 1 do 19 września. Na Kępie walczyło około 9 tysięcy polskich żołnierzy, którzy dysponowali 120-140 ciężkimi karabinami maszynowymi (CKM), 14 moździerzami i 23 działami piechoty. W czasie obrony zginęło ponad 2 tys. żołnierzy.

mkul


Zobacz Galerię