Wiadomości
Drugi Specjalistyczny Dom Samopomocy powstał w Gdańsku (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

piątek,

20 września 2019

19:12

Osoby chore psychicznie znajdą tu opiekę i nauczą się samodzielności. Drugi Specjalistyczny Dom Samopomocy powstał w Gdańsku

Są warsztaty kulinarne, szkolenie z obsługi komputera, a także pracownia plastyczna. W piątek przy Nowych Ogrodach 35 w Gdańsku otwarto Specjalistyczny Dom Samopomocy. Ma on służyć osobom borykającym się ze schizofrenią i chorobą dwubiegunową. Placówka przyjmie 15 osób.

Na zajęcia w Specjalistycznym Domu Samopomocy uczęszcza między innymi pani Elżbieta. Jest zadowolona z aktywności, w których bierze udział. - To bardzo dobre miejsce. Codziennie są obiady i ciekawe zajęcia. Oprócz warsztatów kulinarnych jest jeszcze rysowanie, śpiewanie czy gra na elektronicznym pianinie i gitarze. Szkoda tylko, że nie ma basenu - mówi.

OFICJALNE OTWARCIE

Specjalistyczny Dom Samopomocy działa od lipca, ale oficjalnie otwarcie odbyło się teraz, w czasie trwania Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Bliźniacza placówka funkcjonuje już w Gdańsku przy ul. Chopina. Pomoc zapewnioną ma tam 20 osób.

Otwarcie SDS, remont i adaptacja odbyły się w ramach realizacji projektu "Gdański model deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi". Koszt prac remontowych, adaptacyjnych i wyposażenia wyniósł około pół miliona złotych.

Dom jest czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Prowadzi go Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi "Przyjazna Dłoń".

Aleksandra Nietopiel/pOr