Wiadomości
Najnowsze ognisko choroby odkryto w Rychlikach (Fot. Agencja KFP/Wojtek Jakubowski)

piątek,

20 września 2019

17:06

Służby chronią Pomorze przed afrykańskim pomorem świń. Najnowsze ognisko odkryto 5 km od naszego województwa

Płot elektryczny, wieże obserwacyjne i nowoczesne odłownie - tak służby chcą uchronić Pomorze przed afrykańskim pomorem świń. Najnowsze ognisko choroby odkryto w Rychlikach. To miejscowość oddalona o 5 kilometrów od granic naszego województwa.

- Pomorski wojewódzki lekarz weterynarii i jego zakaźnik próbują wstrzymać migrację dzików. Na granicy z województwem warmińsko-mazurskim powstać ma płot pod napięciem. Tak, aby zwiększyć tam częstotliwość polowań. W tym celu mają być wykorzystane wały Nogatu - mówi Tomasz Ołtarzewski z Inspektoratu Weterynarii w Starogardzie Gdańskim.

TERENY POD OCHRONĄ

Ze względu na przesuwanie się chorych dzików na zachód,strefą ochronną objęte zostało całe Powiśle, Żuławy i Kociewie.

- W powiecie starogardzkim jest ponad 800 hodowców trzody chlewnej. Bez pomocy z zewnątrz nie poradzimy sobie z tym problemem. Może z pomocą wojska lub innej podobnej grupy by się udało - zaznacza Lech Kolaska, prezes Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej „Kociewie".

WYBITO 18 TYSIĘCY DZIKÓW

W sprawę zaangażowani są także leśnicy. - Na terenie Nadleśnictwa Starogard plan depopulacji został zrealizowany prawie całkowicie. W skali województwa wybito 18 tysięcy dzików. Od lutego obowiązuje jasna instrukcja, jak mają pracować grupy interwencyjne poszukujące padłych zwierząt w lesie - mówi Jacek Prengel z Nadleśnictwa Starogard.

- Nie należy podchodzić do padłego zwierzęcia, dotykać go i zabierać żadnej jego części z miejsca znalezienia szczątków. Trzeba też to zgłosić do właściwego powiatowego inspektoratu weterynarii - dodają urzędnicy.

PRZENIESIENIE WIRUSA

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, nie powinno się także zbierać owoców leśnych i grzybów z terenów ochronnych. W ten sposób wirus ASF może zostać przeniesiony na zwierzęta gospodarskie.

Pierwszy przypadek Afrykańskiego Pomoru Świń odnotowano w miejscowości Zielonka koło Białegostoku latem 2014 roku.W tym roku zanotowano już 1900 przypadków i 50 ognisk choroby ASF.

Plany i propozycje to efekt spotkania dot. ASF, które zorganizowało Nadleśnictwo Starogard.

Tomasz Gdaniec/pOr