Wiadomości
Dyrektor festiwalu, Leszek Kopeć i dyrektor Rady Programowej, Wojciech Marczewski (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

piątek,

20 września 2019

16:41

"Solid Gold" wraca na Festiwal Filmowy w Gdyni. Telewizja Polska odstąpiła od umowy

Film "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego, który został wycofany z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w trakcie jego trwania, został do niego przywrócony w piątek, piątego dnia festiwalu. Telewizja Polska, koproducent filmu, odstąpiła od umowy, którą związana była z głównym producentem, Akson Studio. Producent poprosił więc o ponowne przyłączenie filmu do konkursu.

- Jak poinformowało w piątek Akson Studio, Telewizja Polska odstąpiła z powodów formalnych od umowy koprodukcyjnej filmu "Solid Gold” - powiedział Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu. - W związku z tym, producent poprosił o przywrócenie filmu do Konkurs Głównego 44. FPFF, na co zgodziło się Jury pod przewodnictwem Macieja Wojtyszki - ogłosił dyrektor.

Akson Studio prosiło również, by poinformować, że film zostanie wyświetlony na festiwalu i będzie w konkursie "dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej".

FESTIWAL DO REFORMY?

- Walczylibyśmy o każdy z filmów, który został wybrany w selekcji do Konkursu Głównego, tak samo jak o ten, dlatego ta część decyzji zyskuje naszą aprobatę - mówił dyrektor festiwalu. Powiedział jednak, że regulamin festiwalu powinien ulec zmianie. - Po burzliwym spotkaniu i konferencji prasowej "Gildii reżyserów", chcę podzielić się swoją refleksją. Swoisty rollercoaster, który nam urządzili producenci i partnerzy festiwalu przez ostatnie parę dni, jest powodem, dla którego musimy uznać, że reforma formalno-prawna regulaminu i zasad pracy tego festiwalu rzeczywiście wymaga namysłu i przepracowania - mówił dyrektor. - Nie jestem szczęśliwy, że nawet Washington Post napisał o nas w kontekście ostatnich wydarzeń. Wolałbym, żeby napisał o filmach, które też wzbudzają przecież wiele emocji.

Dyrektor festiwalu nie powiedział o tym, jak jego zdaniem reforma festiwalu powinna wyglądać.

DODATKOWE POKAZY

Pierwszy pokaz przywróconego "Solid Gold" zaplanowano na godzinę 19:00 na Dużej Scenie Teatru Muzycznego, ale przeznaczony jest tylko dla dziennikarzy i akredytowanych uczestników festiwalu. Będzie to jednocześnie pokaz prasowy.

Kolejne pokazy:

Piątek, 20 września
22.30 Scena Nowa Teatru Muzycznego
23.20 Scena Kameralna Teatru Muzycznego

Sobota, 21 września
11.00 Teatr Miejski
16.30 Teatr Miejski
17.15 Sala 5 w Kinie Helios

Miejsca na seanse są dostępne tylko dla posiadaczy akredytacji i karnetów.

NA MOTYWACH AFERY AMBER GOLD

"Solid Gold" to "opowieść o policjantach prowadzących śledztwo w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu i rozpracowujących grupę zajmującą się budową piramidy finansowej oferującej inwestycje na podejrzanie wysoki procent".

Julia Rzepecka