Wiadomości
W Lipuszu odbyła się konferencja dotycząca perspektyw rozwoju zachodniej części województwa pomorskiego w aspekcie rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej (Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

piątek,

20 września 2019

15:04

Pieniądze na drogi i kolej oraz obietnica budowy nowej remizy. Marszałek Senatu na Pomorzu

Pieniądze na modernizację infrastruktury drogowej i kolejowej trafi na Pomorze. W Lipuszu odbyła się konferencja dotycząca perspektyw rozwoju zachodniej części województwa pomorskiego w aspekcie rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej. - To ważny aspekt naszej gospodarki - mówił uczestniczący w naradzie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Finansowane z tego funduszu inwestycje mają być gotowe najpóźniej do 2024 roku.

- Są one kołem napędowym dla naszej gospodarki, dla naszego rozwoju. Coraz częściej przemieszczamy się, przybywa samochodów. W Polsce jest około 30 milionów zarejestrowanych pojazdów mechanicznych - są potrzebne drogi. Są też konieczne połączenia dla małych miejscowości, więc bardzo o to dbamy - dodaje Stanisław Karczewski.

NAJWAŻNIEJSZE INWESTYCJE

Wśród najważniejszych inwestycji drogowych jest oczywiście budowa drogi ekspresowej S6 na odcinku do Bożego Pola, a później również do Słupska. Zapowiedziano także budowę Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, łączącej Chwaszczyno, Żukowo i Straszyn. Pięć najważniejszych dróg krajowych także doczeka się remontów.W inwestycjach kolejowych planuje się natomiast zwiększenie przepustowości istniejących szlaków oraz uruchomienie niektórych obecnie zamkniętych odcinków. Priorytetem będzie modernizacja szlaku łączącego Bydgoszcz z Gdynią. Planowana jest także elektryfikacja odcinka Tczew – Chojnice.

MARSZAŁEK W BRUSACH

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedził również Brusy. Wręczył sprzęt pożarniczy i obietnicę budowy nowej remizy strażakom z gminy. W wydarzeniu wzięli udział również wojewoda pomorski Dariusz Drelich, poseł Prawa i Sprawiedliwości Aleksander Mrówczyński oraz komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Tomasz Komoszyński.

"JESTEŚCIE ZAWSZE GOTOWI DO NIESIENIA POMOCY"

Sprzęt zasili dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Druhowie z Brus otrzymali podnośnik koszowy. Do strażaków z Męcikała trafił sprzęt hydrauliczny wykorzystywany w ratownictwie drogowym. Najbardziej wartościowy prezent otrzymali strażacy ochotnicy z Leśna. To promesa o wartości 100 tysięcy złotych na budowę nowej remizy. - To wsparcie niezwykle wam potrzebne, tak jak wy potrzebni jesteście społeczeństwu - mówił do strażaków Stanisław Karczewski - Bardzo serdecznie dziękuję za waszą pasję, za wasze poświęcenie, zaangażowanie i bezinteresowną pomoc w każdym momencie, w każdej sytuacji. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie wypadek, nawałnica, kiedy będzie pożar. A wy jesteście zawsze gotowi do niesienia pomocy - dodał.

W gminie Brusy działa obecnie 15 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. We wszystkich zrzeszonych jest aż 460 strażaków ochotników. To oni między innymi usuwali skutki nawałnicy w 2017 roku.

WIZYTA W CHOJNICACH

W piątek Stanisław Karczewski wziął również udział w lokalnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Chojnicach. Zaprezentowano na niej ogólne założenia programu wyborczego oraz kandydatów partii do parlamentu. 

- Prawo i Sprawiedliwość jest jedyną partią, która ma dobry program. Jak mówi, że coś zrobi, to robi – przekonywał Stanisław Karczewski. Ponadto marszałek senatu zachęcał uczestników, aby pójść do urn w dniu wyborów. - Wszyscy pójdźmy na wybory. Mówmy o nich, a także prośmy i namawiajmy innych – dodał Karczewski.

CHDSC01757Na zdjęciu kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach parlamentarnych (Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)


"HATTRICK KACZYŃSKIEGO"

Podczas chojnickiej konwencji Marszałek Senatu przedstawił ogólne założenia tak zwanego „Hattricka Kaczyńskiego”. To trzy punkty zapowiadające: podwyższenie płac, podwyższenie emerytur oraz zrównanie dopłat dla rolników do poziomu europejskiego.

Ponadto Karczewski zapowiedział zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 procent PKB, a także poprawę bezpieczeństwa energetycznego poprzez zmianę niekorzystnych umów na dostawy gazu.


Dariusz Kępa/pOr


Zobacz Galerię