Wiadomości
Prace budowlane w starogardzkim parku rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku i zakończą się jesienią (fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec)

piątek,

20 września 2019

15:01

Prace w starogardzkim parku miejskim prowadzono bez nadzoru archeologa. Kara może być dotkliwa

Konserwator zabytków domaga się 55 tys. zł kary dla starogardzkiego urzędu miejskiego. Sprawa dotyczy inwestycji w miejskim parku. Magistrat odwołał się już od decyzji. - Za brak faktycznego nadzoru archeologicznego w parku miejskim nałożyliśmy na starogardzki magistrat karę 50 tys. zł i dodatkowe 5 tys. zł za brak nadzoru przy budowie chodnika - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kara to efekt kontroli przeprowadzonej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w połowie maja. Inspektorzy ustalili, że archeolog nie pojawił się na placu budowy ani razu, choć powinien być od początku. W efekcie nie wiadomo czy i co cennego mogli odnaleźć podczas prac robotnicy.

"NIE ZGADZAMY SIĘ Z DECYZJĄ KONSERWATORA"

Inaczej na sprawę patrzą miejscy urzędnicy. W rozmowie z Radiem Gdańsk podkreślają, że prace prowadzone w obszarze stref archeologicznych polegały na przeprowadzeniu niewielkich wykopów. Ich celem był remont i budowa ścieżek wraz z oświetleniem oraz umocnienie brzegów rzeki. Prace w tych miejscach były wcześniej wielokrotnie prowadzone, co doprowadziło do przemieszania i przerzucenia warstw ziemi.

- Nie zgadzamy się z decyzją konserwatora. Dlatego odwołaliśmy się do ministerstwa kultury. Uważamy, że wymiar kary jest zdecydowanie za duży, biorąc pod uwagę wielkość i zakres rzeczywiście przeprowadzanych prac oraz ze względu na brak zaistnienia jakichkolwiek szkód w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego - mówi Janusz Karczyński, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego w starogardzkim magistracie.

Jak podkreśla Karczyński, w wypadku odrzucenia odwołania, karą zostanie obciążony wykonawca. - Obowiązkiem wykonawcy jest zapewnienie nadzoru archeologicznego i dbanie o to, aby ten nadzór był cały czas zapewniony podczas prowadzonych prac - dodaje urzędnik.

PRACE ZA PONAD 12 MLN ZŁ

Prace budowlane w starogardzkim parku rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku. Za ponad 12 mln zł wybudowano nową fontannę, alejki spacerowe, taras widokowy i wymieniono kładkę przez rzekę. Oficjalne zakończenie inwestycji zaplanowano na jesień tego roku.

 

Tomasz Gdaniec/mim