Wiadomości
Obchody święta Krajowej Administracji Skarbowej w Gdyni (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

piątek,

20 września 2019

13:37

Obchody święta Krajowej Administracji Skarbowej w Gdyni. "Kojarzenie skarbówki tylko z poborem podatków jest mylne"

Centralne obchody święta Krajowej Administracji Skarbowej odbywają się w Gdyni. Przed ORP Błyskawica najpierw uroczyście wręczono odznaczenia wyróżniającym się funkcjonariuszom, a już o 14.30 na placu przed Akwarium Gdyńskim rozpocznie się piknik edukacyjny.

- Kojarzenie skarbówki tylko z poborem podatków jest mylne - przekonuje nadinspektor Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

- Chcemy pokazać, że KAS i polska skarbowość się zmienia. Wchodzimy w elektronizację, czego przykładem jest choćby nasze ostatnie osiągnięcie, czyli e-PIT. Z punktu widzenia osób postronnych, ciekawą kwestią będzie natomiast pokazanie tego, jak zwalczamy przestępczość gospodarczą, bo jesteśmy wyspecjalizowaną do tego formacją. Zaprezentujemy nasze jednostki, które zapewniają bezpieczeństwo akwenu Morza Bałtyckiego. Są to świetnie wyszkoleni funkcjonariusze, którzy pokażą m.in. abordaż statku, sposoby przeszukania. Dostępny będzie również nasz sprzęt, wykorzystywany do kontroli - dodaje.

SPECJALNE POKAZY

Oprócz pokazów morskich jednostek patrolowych, na pikniku edukacyjnym zaprezentowane zostaną specjalistyczne pojazdy i wyposażenie Krajowej Administracji Skarbowej oraz współpracujących z nimi służb: policji, Straży Granicznej, straży pożarnej i Marynarki Wojennej. Nie zabraknie też specjalnie wyszkolonych psów.

Krajowa Administracja Skarbowa powstała 1 marca 2017 roku. Przed rokiem przyczyniła się do zwiększenia wpływów podatkowych do budżetu państwa o ponad 34 mld złotych w porównaniu do roku 2017. Największy wzrost zanotowano we wpływach z podatku VAT. Te wzrosły o 18 mld zł w skali roku.


Marcin Lange/pOr