Wiadomości
Nagrody grupowe obejmowały dwudniowy wyjazd dla 30 osób do Brukseli (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

czwartek,

19 września 2019

16:06

Nagrywali piosenki, piekli ciasta i kręcili filmy. W nagrodę pojechali do Brukseli [POSŁUCHAJ]

W ten sposób pomorska młodzież zachęcała do głosowania w eurowyborach. Konkurs "Weź zagłosuj" zorganizował Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot, a pomysł wyszedł jeszcze od prezydenta Pawła Adamowicza. 

Chodziło o to, aby zachęcić przede wszystkim młode osoby do zorganizowania inicjatyw zwiększających frekwencję wyborczą w głosowaniu do Europarlamentu. - Otrzymaliśmy ponad sto zgłoszeń, co nas bardzo ucieszyło. Nie narzucaliśmy, czy ma to być film czy kampania w mediach społecznościowych. Chodziło o udokumentowanie tych inicjatyw. Głosy były z całego obszaru metropolitalnego z Pucka, Pelplina oraz Gdańska - mówiła Anna Fedas koordynatorka ds. Rozwoju Społecznego Stowarzyszenia OMGGS.

Nagrodą główną były 2/3-miesięczne bilety Interrail dla laureata oraz osoby towarzyszącej, a także stypendium na podróż w wysokości 5 tysięcy złotych.

Nagrody grupowe obejmowały dwudniowy wyjazd dla 30 osób do Brukseli. Młodzi zwiedzali miasto i Europarlament. Czym urzekli jury?

WYPIEKI

Aniela i Klaudia postawiły na ... wypieki. Nakręciły filmik, przygotowały słodki poczęstunek i wyszły w miasto. Rozmawiały z ludźmi o wyborach i Unii Europejskiej. Działały przede wszystkim na Głównym Mieście w Gdańsku. – O tym konkursie dowiedziałyśmy się przypadkiem. Uznałyśmy, że należy spróbować tym bardziej, że razem podróżujemy i ta nagroda była dla nas bardzo atrakcyjna. A jak dodatkowo mogłyśmy przekonać innych do głosowania, to nas to nakręcało. Zwłaszcza, że my jeszcze nie możemy głosować – mówią licealistki.

PIOSENKA

Ich koleżanki postanowiły przerobić przebój Pawła Domagały "Weź nie pytaj" i nagrały swoją wersję utworu, pod wybory, który można było usłyszeć na Monciaku. - Ludzie reagowali bardzo pozytywnie, bardzo podobał im się ten pomysł. Stworzyłyśmy też ulotki i stronę internetową – opowiadają Julia i Ewelina.

WYWIAD

Z kolei Łukasz, Błażej, Tomek i ich koledzy wpadli na pomysł, by opowiedzieć o inwestycjach, które skorzystały z funduszy europejskich, jak Opera Leśna w Sopocie, Hewelianum w Gdańsku czy rower metropolitalny MEVO. Ale to nie wszystko. - Nakręciliśmy też wywiad z tatą naszego kolegi, który stara się o dotację unijną bo ma własną firmę. Opowiadał nam on i jego koledzy jak staranie się o te środki jest dobra inicjatywą. Pozwala realizować ciekawe projekty, które bez wkładu finansowego mogłyby się nie udać a są bardzo innowacyjne – mówi Błażej.

Młodzi podkreślają, że to, że nasza obecność we UE jest właściwie odczuwalna na każdy kroku. Od inwestycji przez podróżowanie i dostępność rynku pracy. Ich zdaniem jednym z większych wyzwań unijnej polityki teraz, ale także wyzwaniem dla młodszych pokoleń będzie kwestia kryzysu klimatycznego.

"CZUJEMY SIĘ TU JAK W DOMU"

Laureaci konkursu z zadowoleniem mówili o Brukseli. Miasto podobało im się pod kątem architektury i różnorodności – także etnicznej. Na większości wrażenie zrobił Parlament Europejski, który mogli zobaczyć od środka. - Czujemy się tu trochę jak w domu, bo mamy tu polityków z naszego kraju, którzy nas tutaj reprezentują. Czujemy się częścią tego co tu jest, jakbyśmy współtworzyli to – mówili.

Wyjazd odbył się w dniach 17-18 września.

 

Posłuchaj materiału naszej reporterki:

 

Aleksandra Nietopiel/mim