Wiadomości
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

czwartek,

19 września 2019

18:09

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Rzecznik Praw Obywatelskich sprzeciwiają się akcji "Nie świruj, idź na wybory"

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w oświadczeniach skrytykowali internetową akcję "Nie świruj, idź na wybory". Sprzeciwili się stygmatyzacji osób chorych i powielaniu krzywdzących stereotypów na ich temat.

Jak zaznaczył Zarząd PTP, instytucja "stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami psychicznymi" jako pełnoprawnych członków społeczeństwa. Lekarze wzywają do szacunku i zrozumienia, przypominając, że zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego.

- Po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne stanowczo prosi i apeluje o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi - czytamy w komunikacie.

AKCJĘ SKRYTYKOWAŁ TAKŻE RPO

Adam Bodnar w swoim oświadczeniu sprzeciwił się prowadzeniu akcji profrekwencyjnych, opartych o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie. Jak poinformował RPO, inicjatywy takie przyczyniają się tylko do pogłębiania się dyskryminacji wobec nich zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. - Potwierdzają to dane, zebrane w jednym z jego raportów, które jasno wskazują, że aż 40% obywateli i obywatelek nie chciałoby, aby osoba chorująca psychicznie była ich sąsiadem/sąsiadką czy pracowała z nimi w jednym zespole, a około 30 proc. Polek i Polaków odmówiłaby praw obywatelskich osobom należącym do tej grup - zaznaczył.

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina, że język w debacie o chorobach psychicznych powinien służyć włączaniu chorych do społeczeństwa, a nie ich wykluczaniu. - Nadużycia dotyczące osób z zaburzeniami psychicznymi stanowią szczególny rodzaj radykalizacji języka publicznego - dodał Adam Bodnar.

Akacja "Nie świruj. Idź na wybory" ma zachęcać do udziału w październikowych wyborach parlamentarnych. Fotograf Tomasz Sikora nagrał kilkanaście filmików z gwiazdami, które przekonują do głosowania w wyborach. W akcji wzięli udział między innymi Janusz Gajos, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Pszoniak, Anna Nehrebecka i Andrzej Pągowski.

IAR/mmt