Wiadomości
Fotobank.PL/UMS

czwartek,

19 września 2019

17:32

Eko piknik sopockiego Budżetu Obywatelskiego. Dowiedz się, jak żyć zgodnie z naturą [PROGRAM]

W najbliższą sobotę, 21 września w godzinach 11-15 na Sopockim Rynku przy ul. Polnej odbędzie się piknik ekologiczny, podczas którego odwiedzających czeka spora dawka praktycznej wiedzy o ekologicznym życiu.
Podczas warsztatów będzie się można dowiedzieć, jak robić domowe detergenty i kosmetyki, czym zastąpić jednorazowe torby na zakupy, co można ugotować z resztek lub jak uszyć praktyczne woreczki na owoce i warzywa. To rozwiązania, które wielu z nas pomogą w ograniczeniu produkcji odpadów i przyniosą realne oszczędności w domowych budżetach. Instalacja artystyczna RE:USE Gosi Golińskiej i Grażyny Rigall, zaprezentowana (około godziny 12.00) po raz pierwszy właśnie na Eko pikniku, pozwoli uświadomić, jak wiele śmieci produkuje współczesne społeczeństwo, jak wiele odpadów my wytwarzamy.

LISTA WARSZTATÓW – PRAKTYCZNA NAUKA EKOODPOWIEDZIALNOŚCI

•        przygotowanie: kremów, balsamów do ciała i mydła
•        przygotowanie chemii domowej: płynów do płukania, płynów uniwersalnych do czyszczenia powierzchni, płynu do naczyń
•        szycie toreb z bawełny wielorazowego użytku, woreczków z firanek do warzyw i owoców, pakowanie jedzenia w owijaki z bawełny, przygotowanie do zakupów (podręczny zestaw) i wybór odpowiednich sklepów
•        gotowanie bez marnowania (ciasto bez pieczenia)
•        przygotowywanie zabawek z kartonu (pozostałości po rolce papieru toaletowego, pudełko po butach czy kawałek kartonu zazwyczaj szybko lądują w koszu na śmieci, a można z nich stworzyć zabawki – do tego ekologiczne, bezpieczne i takie, których nie spotkacie w żadnym sklepie.
Ponadto w strefie warsztatowej będziemy mogli zapoznać się z wieloma ekologicznymi zamiennikami codziennych przedmiotów:
•        papier toaletowy - ekologiczny
•        maszynki do golenia - metalowe z wymiennymi ostrzami
•        podpaski i kubeczki menstruacyjne
•        szczoteczka do zębów (bambus, świńskie włosie, końskie włosie, recyklingowa)
W strefie warsztatowej specjaliści będą analizować składy kosmetyków oraz pokażą, za pomocą ciekawych instalacji, jaką ilość wody zużywa statystyczny Polak.

WYKŁADY I DYSKUSJE

Wykłady odbywają się w „strefie relaksu”, będzie można usiąść na wygodnych leżakach i pufach.
11:15 - 12:15  Idea zero waste i segregacja odpadów jako jej istotny element – prowadzi Pani Anna Desogus
„Po tym warsztacie segregacja będzie dla nas prosta i przyjemna.
Z warsztatu wyjdziemy zmotywowani, by w codziennym życiu wprowadzić nawyki, dzięki którym zredukujemy nie tylko ilość śmieci jakie wytwarzamy, ale również nauczymy się mądrze ograniczać wydatki” – zapewniają organizatorzy.

Podczas tego warsztatu poruszymy następujące zagadnienia:
•        Współczesne problemy związane ze śmieciami
•        Problemy dotyczące odpadów plastikowych
•        Czym jest koncepcja Zero Waste i jak wprowadzić ją w codziennym życiu
•        Sens recyklingu
•        Zasady segregacji i praktyczne porady jak segregować w domu

12:20 Prezentacja instalacji artystycznej RE:USE autorstwa Gosi Golińskiej i Grażyny Rigall
Instalacja pokazująca ogrom odpadów produkowanych przez każde gospodarstwo domowe. Miejsce instalacji jest nie przypadkowe – podczas każdego dnia targowego na Sopockim Rynku zużywanych jest niemal 10 tys. foliowych woreczków, to one często porywane są przez wiatr trafiają do morza, zanieczyszczają lasy i nasze najbliższe otoczenie.

12:30 - 13.00 Zdrowie i uroda na talerzu – prowadzi Janusz Arrasz
Można się będzie dowiedzieć, jak odżywiać się zdrowo nie wydając wielkich pieniędzy, gdzie kupować żywność, aby mieć pewność jej dobrej jakości oraz jak to co jemy, wpływa na nasz organizm.

13:00 – 13.30 Nie marnuj! Jak wykorzystać zwyczajne produkty w niezwyczajny sposób – prowadzi Janusz Arrasz
Po wykładzie prowadzący zaprosi uczestników na warsztaty kulinarne, które odbędą się w "strefie warsztatów".

13:45 - 14:45 Plastik, co warto wiedzieć o problemach i rozwiązaniach – prowadzi Pani Anna Desogus.

"Wiele słyszymy w mediach o problemie plastiku, ale czy w pełni go rozumiemy?" - pytają organizatorzy.

Zagadnienia, które poruszymy podczas warsztatów:
• problemy związane z plastikiem zarówno dla środowiska, jak i zdrowia ludzi
• zanieczyszczenie w formie mikroplastiku
• rodzaje plastiku i ich oznaczenia na opakowaniach
• rozwiązania na poziomie systemowym
•rozwiązania na poziomie indywidualnych wyborów - co możesz zrobić już dziś!

TARG ZERO WASTE I STREFA NGO'S

Odwiedzający stoiska będą mogli kupić naturalne kosmetyki, lecznicze poduszki, ekologiczne warzywa i zioła. Dostępne będzie również zdrowe pieczywo, oliwa, kosmetyki i herbata. W strefie gastronomicznej, do dyspozycji gości pikniku, będzie food truck z bezglutenową kuchnią wegańską, stoisko z lemoniadą i ciasteczkami.

Lista wystawców, którzy na Eko pikniku rozstawią swoje stoiska jest bardzo długa. To m.in. Bank Żywności, którego przedstawiciele opowiedzą o realizowanej misji, polegającej na ratowaniu żywności przed marnowaniem i przekazywaniem jej osobom potrzebującym. Na stanowisku Bio Pomorze będzie można kupić produkty ekologiczne i rękodzieło.
 

Schronisko Sopotkowo wystawi stoisko z ręcznie wykonanymi gadżetami dla psów i kotów. Uczestnicy Eko pikniku poznają też zalety opakowań wielokrotnego użytku, z powodzeniem zastępujących plastik. Będzie można porozmawiać o odnawialnych źródłach energii, segregacji śmieci i idei zero waste. Pracownicy Polskiej Akademii Nauk opowiedzą o zanieczyszczeniu Bałtyku i sposobach ochrony środowiska morskiego. Dla dzieci będą quizy z nagrodami i czytanie ekologicznej bajki.

SOPOT NATURALNIE - KOMUNIKAT MIASTA

Sopot naturalnie – to szeroka kampania edukacyjna adresowana do mieszkańców, przedsiębiorców i branży turystycznej prowadzona przez Urząd Miasta Sopotu. Projekt ma na celu zmianę nawyków dotyczących produkcji odpadów, a w szczególności plastikowych, lepszej segregacji śmieci, picia zdrowej sopockiej kranówki, ograniczenia marnowania żywności.

Wiele z tych propozycji będzie miało nie tylko dobry wpływ na środowisko, w którym żyjemy, ale także na nasze finanse. Można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, np. rezygnując z zakupu wody w plastikowych butelkach, a pijąc naszą smaczną i zdrową sopocką kranówkę. Jeśli przemyślimy przed zakupami ilość kupowanego jedzenia – też spora suma zostanie nam w portfelu.

Kampania Sopot naturalnie to kolejny krok po zakazie używania plastikowych naczyń na terenie urzędu i podczas imprez organizowanych przez miasto. Plastikowe butelki z wodą też zostały zastąpione przez szklane karafki i dystrybutory ze zdrową sopocką kranówką.
 
GŁOSOWANIE NA BUDŻET OBYWATELSKI
 
Podczas imprezy będzie można zagłosować na projekty Budżetu Obywatelskiego. Głosowane trwa do poniedziałku, 23 września więc może to być ostatnia szansa na oddanie głosu i zdecydowanie jakie inwestycje będą realizowane w naszym mieście.  Specjalnie na tę okazję miasto Sopot przygotowało zestawy Sopot Naturalnie, składające się z bawełnianej torby na zakupy, wielorazowego woreczka na warzywa, bidonu z bezpiecznego plastiku – tritanu, oraz poradnika "Jak być ekoodpowiedzialnym". Zestawy trafią do wszystkich deklarujących chęć ograniczenia produkcji odpadów we własnych gospodarstwach domowych.


Oprac. puch