Wiadomości
Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na około 45 proc. poparcia w nadchodzących wyborach (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

czwartek,

19 września 2019

08:44

Prognoza przedwyborcza. PiS wygrywa, na drugim miejscu Koalicja Obywatelska

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na około 45 proc. poparcia w nadchodzących wyborach - wynika z najnowszej prognozy przedwyborczej Badania.pro dla Onetu i "Faktu". PiS zdobędzie samodzielną większość parlamentarną, ale nie konstytucyjną. Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska, która może liczyć na około 28 proc. głosów.

Jak wynika z badań, PiS w Sejmie miałby 246 mandatów, a Koalicja Obywatelska 146, Lewica 54, a Koalicja Polska 13. Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby najwięcej mandatów w Warszawie (15), Rzeszowie (12), Lublinie (10), Kielcach (9), Nowym Sączu (9) i Białymstoku (9).

45,7 PROC. GŁOSÓW

PiS może otrzymać 45,7 proc. głosów, co jest równoznaczne 246 mandatom w Sejmie. To o 15 więcej, niż potrzebne jest do osiągnięcia samodzielnej większości parlamentarnej. Partii zabrakłoby 30 mandatów do 276 (przy tym wyniku mogłaby odrzucić veto prezydenta), a także 61 mandatów do większości konstytucyjnej (2/3 mandatów)

KOLEJNE WYNIKI

Drugi najwyższy wynik otrzymałaby Koalicja Obywatelska - 28,7 proc., a trzecie miejsce Lewica z poparciem 13,3 proc. wyborców.

Według badań poparcie dla Koalicji Polskiej (sojuszu PSL i Kukiz’15) w połowie września wyniosło 6,5 proc. Byłoby to 13 mandatów, a 1 przedstawiciela do Sejmu wprowadziłaby Mniejszość Niemiecka. Poniżej 5 proc. poparcia otrzymałaby Konfederacja, która uzyskałaby wynik 4,2 proc. Poparcie dla innych komitetów to kwestia 1,4 proc.

GDZIE NAJWIĘKSZE POPARCIE?

KO na najwyższe wyniki może liczyć w Warszawie (13 mandatów),Wrocławiu, Gdyni i Gdańsku (6 mandatów). Najwięcej mandatów Lewica zdobyłaby w Warszawie (4), ale żadnego nie w Nowym Sączu czy Tarnowie. Koalicja Polska na największe poparcie może liczyć w Kielcach (2 mandaty), ale nie uzyskałaby żadnego we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie.

oprac. pOr