Wiadomości
Na zdjęciu dzieci, które otrzymały wyróżnienia oraz Antoni Szymański, senator RP (fot. Radio Gdańsk/Katarzyna Moritz)

piątek,

13 września 2019

18:17

Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata? Dzieci napisały listy do swoich ojców. "Przeczytałem kilka zdań i nie mogłem dalej"

"Dla mnie jesteś takim wakacyjnym tatą, a ojciec to ktoś wyjątkowy, kto kocha swoje dziecko. Prezenty nie wystarczą, chciałbym dostać cząstkę Ciebie" - to fragment jednego z listów, który wpłynął na konkurs "Listy do taty". W piątek w urzędzie wojewódzkim odbyła się uroczysta gala.

Do konkursu zgłoszono 81 listów z 18 szkół, w okręgu obejmującym powiaty gdański, tczewski, starogardzki. Organizatorami konkursu są senatorowie RP z różnych ugrupowań.

- Trzeba potwierdzać tę rolę ojców, utwierdzać w przekonaniu, że są bardzo potrzebni, stwarzać odpowiednie warunki, by utrzymywali odpowiednie relacje ze swoimi dziećmi, żeby się nimi opiekowali i nadawali kierunek ich wychowaniu. Po lekturze wielu tych listów kręci się łezka w oku. Dzieci piszą nie tylko o dobrych relacjach i o miłości do taty, ale też opisują sytuacje rodzinne bardzo trudne - podkreśla Antoni Szymański, senator RP, który angażuje się w organizację konkursu.

"NIE BYŁEM WSTANIE PRZECZYTAĆ LISTU"

W tej edycji konkursu wyróżniono dziewięć prac. Laureatem został Jakub Radtke ze szkoły w Gogolewie, który pod koniec września w nagrodę pojedzie zwiedz Senat RP. Niestety nie mógł pojawić się na gali


Jedną z nagrodzonych była też Emilia z Kowal. - Napisałam, że dziękuję tacie za to, co dla mnie zrobił, ale bardziej o tym, co bym chciała, by dał mojej siostrze - mówi Emilia i przyznaje, że tata jeszcze nie przeczytał listu.

Adresaci listów - ojcowie - zazwyczaj są bardzo wzruszeni tym, co ich dzieci napisały, a niektórzy nawet nie są w stanie przeczytać listu do końca, jak tata Niny. - Był tak wzruszający, że kilka zdań przeczytałem i nie mogłem dalej. Ten list mnie bardzo zaskoczył i nie sądziłem, że dzieci zwracają uwagę na tak, dla nas dorosłych, błahe rzeczy - mówi ojciec Niny.

PRZYKŁAD Z SENATU USA

Pierwszy konkurs został przeprowadzony przez Senat RP w 2011 roku i był wzorowany na konkursie organizowanym przez Senat USA. Podstawowym celem konkursu, organizowanego co dwa lata, jest propagowanie dojrzałego i odpowiedzialnego ojcostwa.

Jest on adresowany do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, których zadaniem jest napisanie pracy na temat: Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata?


Laureatem konkursu został Jakub Radtke z PSP w Gogolewie. Ponadto wyróżniono 8 osób:

Rozalia Brembor - SP Trąbki Wielkie
Kinga Wabik - SP Kowale
Emilia Iwanek - SP Kowale
Laura Celej - PSP Kleszczewo
Nina Tuszyńska - PSP Lubichowo
Zofia Jagodzińska - PSP Lubichowo
Katarzyna Czerwińska - ZSP Kaliska
Antonina Toczek - ZSP Skarszewy

 Katarzyna Moritz