Wiadomości
Uchwała krajobrazowa obowiązuje w Sopocie od czerwca 2018 roku (Fot. Agencja KFP/Eryk Puchała)

czwartek,

12 września 2019

08:02

Wykonali pierwszy krok w walce o ład w mieście. Reklamy znikają z przestrzeni publicznej Sopotu

Sopot pozbywa się szpecących reklam z przestrzeni publicznej. To pozytywne efekty działania uchwały krajobrazowej. - Jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które mogą się pochwalić skuteczną walką z reklamami - mówią władze miasta.

Uchwała krajobrazowa weszła w życie w Sopocie w czerwcu 2018 roku. I już są tego efekty. Z samej al. Niepodległości zniknęło ok. 50 reklam, w tym 14 wielkoformatowych, głównie z elewacji budynków. Miasto mówi o sukcesie. - Dzisiaj Sopot jako jedne z pierwszych miast w Polsce może się pochwalić skuteczną walką z reklamami wielkoformatowymi. Z dumą możemy powiedzieć, że zniknęły banery zasłaniające zabytkowe kamienice – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.


UNIKNĘLI KAR

Skuteczne porządkowanie przestrzeni nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca mieszkańców, wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców i firm reklamowych z miastem. Dzięki temu do tej pory udało się uniknąć kar pieniężnych dla właścicieli nośników reklamowych niezgodnych z zapisami uchwały krajobrazowej. A te nie są małe np. kara za reklamę o powierzchni 100 m2 wynosi 1000 zł za 1 dzień niezgodności z uchwałą.

- Dotychczasowe działania pozwoliły nam rozwiązać kwestie reklam niezgodnych z uchwałą krajobrazową w drodze współpracy. Nie było dotychczas konieczności wszczynania postępowania administracyjnego, co nie znaczy, że to nie nastąpi – komentuje Monika Kłobucka z Wydziału Urbanistyki i Architektury w sopockim urzędzie miasta.

Warto jednak dodać, że pod koniec lipca podjęto postępowanie wstępne w stosunku do 20 podmiotów.

POSTAWILI PIERWSZY KROK

Usunięcie banerów wielkoformatowych to pierwszy krok w walce o ład w przestrzeni miasta. Kolejnym wyzwaniem będą bilbordy reklamowe i pomniejsze reklamy niezgodne z zapisami uchwały.

KATALOG DOBRYCH PRAKTYK

Sopot wydał katalog dobrych praktyk, w którym wyjaśniane zostały procedury umieszczania reklam na terenie miasta. Katalog w skrócony sposób przedstawia zapisy uchwały oraz prezentuje ogólne zasady umieszczania reklam. Katalog jest dostępny tutaj.

Wszelkie dodatkowe informacje na temat procedury dostosowania i usuwania reklam można uzyskać w Biurze Konserwatora Zabytków, a także w Wydziale Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miasta Sopotu oraz w Zarządzie Dróg i Zieleni w Sopocie.

Aleksandra Nietopiel/mkul