Wiadomości
(od lewej) Antoni Szymański, Jarosław Gowin, Karol Rabenda (Fot. Radio Gdańsk)

środa,

11 września 2019

12:20

Przejęcie Mostu Tczewskiego przez państwo przyspieszy jego odbudowę? Politycy Zjednoczonej Prawicy poparli apel mieszkańców

Petycja w sprawie Mostu Tczewskiego z poparciem polityków Zjednoczonej Prawicy. W ciągu niespełna dwóch dni kierowany do władz państwowych apel o przejęcie należącego do samorządu mostu przez Skarb Państwa podpisało w internecie prawie tysiąc osób.
Inicjatorzy akcji – lokalni działacze społeczni i dziennikarze – powołując się na przykład specustawy o Westerplatte sugerują, że przejęcie Mostu Tczewskiego przez państwo przyspieszy jego odbudowę. Wskazują na znaczenie mostu w trakcie pierwszych dni II wojny światowej i proponują przekształcenie go w oddział Muzeum II Wojny Światowej. Do apelu przyłączyli się lokalni samorządowcy. Z kolei w środę do sprawy odniósł się w Tczewie wicepremier Jarosław Gowin.

"GOTOWOŚĆ PO STRONIE ZJEDNOCZONEJ PRAWICY"

– Na odbudowę mostu wydano już dużo pieniędzy, a mimo to jest on nieprzejezdny. Skala całej inwestycji może być zbyt wielka dla samorządu powiatowego. Jest jednak gotowość po stronie obozu Zjednoczonej Prawicy, żeby ten problem rozwiązać we współpracy z władzami samorządowymi. Jeśli powiat będzie chciał przekazać ten zabytek Skarbowi Państwa, będę rekomendował takie rozwiązanie w ramach rządu – mówił wicepremier Gowin.

Jak zaznaczył wicepremier, inicjatywa w sprawie przekazania mostu Skarbowi Państwa powinna należeć do samorządu powiatowego. – Mogę zagwarantować, że taki wniosek będzie bardzo szybko rozpatrywany przez instytucje podległe rządowi. Mam nadzieję, że właśnie w Tczewie pokażemy, że rząd i samorząd potrafią ze sobą współpracować – dodał Jarosław Gowin.

"POMORSKIE MOŻE NA TYM TYLKO ZYSKAĆ"

– Propozycja przejęcia mostu przez państwo jest bardzo ciekawa i realistyczna. Wszyscy czekamy na zakończenie odbudowy. Pomorskie może na tym tylko zyskać, bo most jest wyjątkowy – skomentował senator Prawa i Sprawiedliwości Antoni Szymański. – Wiemy, że samorząd sam sobie nie poradzi. Pomoc rządowa już się pojawiała, ale trzeba zrobić duży krok w kierunku jego odbudowy. Być może część środków przeznaczonych na budowę muzeum na Westerplatte uda się przekazać na Most Tczewski – dodał Karol Rabenda z Porozumienia.

Zabytkowy most na Wiśle w Tczewie został zbombardowany przez Niemców 1 września 1939 roku, a następnie wysadzony przez polskich saperów. Po II wojnie światowej obiekt nie został odbudowany w pierwotnym kształcie. Prace związane z jego odbudową rozpoczęły się w 2012 roku i trwają do dziś. Samorządowcy szacują, że potrzeba na nie jeszcze co najmniej 100 milionów złotych.

 

Wojciech Stobba/mim