Wiadomości
Czwórka młodych Polaków docierając do argentyńskiego miasta Ushuaia zakończyła kolejny epizod Etapowej Wyprawy Dookoła Świata (Fot. materiały prasowe)

wtorek,

10 września 2019

18:29

Pokonali kilkanaście tysięcy kilometrów i dotarli na koniec świata. Wszystko po to, żeby promować Polskę i osiągnięcia Polaków

Czwórka młodych Polaków dotarła na koniec świata, by promować Polskę oraz dokonania Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera. Tym samym zakończył się trzeci epizod Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera w Ameryce Południowej.

Kilkanaście dni temu czwórka młodych Polaków działających w Telewizji Szkolnej IgnaśTV (uczniowie i absolwenci CXXII LO im. Domeyki w Warszawie) dotarła do argentyńskiego miasta Ushuaia – najbardziej na południe wysuniętego miasta na świecie - miasta zwanego krańcem świata. By przedostać się tam, młodzi Polacy spędzili w podróży wiele dni – najpierw lot samolotem, następnie kilkadziesiąt godzin spędzonych bez przerwy w samochodzie, kierowanym na zmianę przez pełnoletnią część zespołu – w trakcie prom i przejście graniczne Chile – Argentyna. A był to tylko jeden z przystanków podczas Etapu Ameryka Południowa – trzeciego epizodu Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera, realizowanej w ramach Kampanii Domeyko & Wagner – Dziedzictwo.


WYRUSZYLI W POŁOWIE SIERPNIA

Członkowie zespołu wyruszyli z Polski 19 sierpnia, by po dwóch dobach dotrzeć do Chile. Następnie przez kolejne 3 tygodnie przemierzali ten kraj, by promować dwóch wielkich, lecz zapomnianych polskich podróżników i emigrantów – Ignacego Domeykę – geologa, reformatora szkolnictwa i prekursora górnictwa w Chile oraz Władysława Wagnera, pierwszego Polaka, który jeszcze przed II Wojną Światową, opłynął świat pod żaglami.

POKONALI KILKANAŚCIE TYSIĘCY KILOMETRÓW

Młodzieżowa ekipa podróżników, podczas całego etapu przemierzyła kilkanaście tysięcy kilometrów, podróżując z południa na północ Chile – najdłuższego kraju świata. Odwiedzili chłodną i śnieżną Patagonię, spacerowali w kilkumilionowej stolicy - Santiago de Chile, dotarli do Calamy i San Pedro de Atacama - miejscowości ukrytych pośród bezkresu Atakamy - najsuchszej pustyni świata, podziwiali lamy i flamingi w ich naturalnym środowisku, udzielali wywiadów w j. hiszpańskim, zwiedzali kopalnię Sierra Gorda, a także spędzili noc na pustyni pod najbardziej rozgwieżdżonym niebem na ziemi, na wysokości ponad 4600 m n.p m.

Już drugiego dnia pobytu zostali oficjalnie przywitani jako delegacja zagraniczna w Kongresie Narodowym Chile oraz zaproszeni na spotkanie z deputowanym Sergio Gahoną – przewodniczącym polsko – chilijskiej komisji parlamentarnej.

SPOTYKALI SIĘ Z CHILIJCZYKAMI

Młodzi Polacy odbyli kilkanaście spotkań z Chilijczykami – z przedstawicielami władz, m.in. Gubernatorem Regionu Coquimbo, Burmistrzami La Sereny, czy Pahiuano, ale także z rówieśnikami: społecznościami ze szkół m. in. w La Serenie, Santiago de Chile, Calamie, czy Paihuano. Ponadto spotkania w szkołach połączone były z pokazami pełnometrażowego filmu fabularnego Skarb Domeyki – produkcji zrealizowanej samodzielnie w ostatnich latach przez młodych twórców z Telewizji Szkolnej IgnaśTV. Film został także wyemitowany w telewizji chilijskiej Vive Chile Elqui. Głównym wydarzeniem etapu był pokaz specjalny filmu, przeprowadzony dla potomków Ignacego Domeyki, który odbył się w Santiago de Chile - w domu niegdyś należącym do wielkiego uczonego.

PROMOWALI POLSKĘ I SWOICH RODAKÓW

W każde z tych miejsc polska młodzież docierała, by promować swoją Ojczyznę i dwóch wielkich podróżników, ale także by poznawać inną kulturę, móc opowiedzieć o pięknie odwiedzonych miejsc, zachęcić do realizacji podobnych projektów, jednak przede wszystkim – by pokazać, że młodzi ludzie mają moc działania, a rzeczy pozornie niemożliwe są do osiągnięcia, jeśli tylko włoży się w nie wystarczająco dużo pracy.

7 EPIZODÓW

Etap Ameryka Południowa jest częścią projektu Etapowej Wyprawy Dookoła Świata, która podzielona została na 7 epizodów. Wszystko po to, by móc rozłożyć ją w czasie, ułatwić logistykę, zwiększyć rotację uczestników oraz zminimalizować jednorazowe koszty. W ramach nich wolontariusze przemierzą ponad 120 tys. km, odwiedzając ponad 30 miast w ponad 10 krajach na 4 kontynentach. Na lata 2019-2021 planowane są kolejne odsłony: Etap Europa Środkowo - Wschodnia, Etap Europa Zachodnia, Etap Australia i Oceania oraz Etap Karaiby.

Wyprawa odbywa się w ramach Kampanii Domeyko & Wagner - Dziedzictwo, która organizowana jest przez członków Telewizji Szkolnej IgnaśTV przy CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie. W całości organizowana jest przez młodzież. Dyrekcja szkoły pełni funkcję wyłącznie kontrolną i ostatecznie zatwierdzającą. Dzięki temu młodzież uczy się na własnych błędach, rozwija pasję oraz zdobywa doświadczenia poprzez działanie i podczas podróży, do miejsc które wcześniej znali jedynie ze zdjęć.

Więcej o akcji można przeczytać TUTAJ, a zwiastun kampanii Domeyko & Wagner - Dziedzictwo możecie zobaczyć poniżej.