Wiadomości
Nauka dla obcokrajowców będzie się odbywać w bibliotekach, szkołach i Europejskim Centrum Solidarności. (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

10 września 2019

18:06

Będą uczyć obcokrajowców języka polskiego. Rusza kolejna edycja programu Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

Pomogą imigrantom przystosować się do polskiej rzeczywistości i nauczą ich języka polskiego. Wolontariusze Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek poprowadzą bezpłatne kursy językowe. To kolejna edycja programu.

Anna Kwaśnik, koordynatorka kursów językowych i wolontariatu Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, podkreśla, że idealny nauczyciel dla obcokrajowców to taki, który nie mówi w ich języku.


- Wolontariuszami mogą być wszyscy, którzy przede wszystkim znają polski i mają w sobie umiejętność przekazywania wiedzy, ale nie muszą mieć wykształcenia ani filologicznego, ani pedagogicznego. Przygotowujemy wolontariuszy podczas szkolenia. Dajemy im niezbędne materiały i pomoce dydaktyczne. Przede wszystkim ważne jest to, żeby na zajęciach posługiwać się językiem polskim, a nie uczyć się poprzez żadne języki pomostowe, dlatego takim dodatkowym atutem jest absolutna nieznajomość języków obcych – angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego. Dzięki temu jesteśmy w stanie cudzoziemców nauczyć polskiego szybciej - tłumaczy.

RUSZAJĄ Z ZAPISAMI

Wolontariusze odpowiedzialni za prowadzenie zajęć już są. W przyszłym tygodniu ruszą zapisy na kursy. Te rozpoczną się w październiku i potrwają przez 3 miesiące. Kurs podstawowy języka polskiego jest bezpłatny. Jednak – jak wyjaśnia Anna Kwaśnik – centrum organizuje także kursy języka polskiego w stopniu zaawansowanym, które prowadzą doświadczeni nauczyciele. Takie są płatne, jednak zdecydowanie mniej, niż dostępne na rynku komercyjnym.

RUSZAJĄ W PAŹDZIERNIKU

Bezpłatne zajęcia rozpoczną się w październiku. Naukę pobierać będzie można w bibliotekach, szkołach czy Europejskim Centrum Solidarności.

Daniel Wojciechowski/mkul