Wiadomości
Dodatkowe pieniądze od NFZ będą już trzecią transzą w tym roku (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

wtorek,

10 września 2019

16:03

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył dodatkowe 13 milionów złotych na pomorskie szpitale

Szpitale powiatowe na Pomorzu z dotacją z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodatkowe 13 milionów złotych pomoże im w funkcjonowaniu. To będzie już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost ryczałtu dla szpitali.

O dodatkowej puli środków dla szpitali poinformowali w czasie spotkania z dyrektorami tych placówek Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ w Gdańsku. Spotkanie odbyło się w sali im. Lecha Kaczyńskiego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

- Łączna kwota wzrostu ryczałtowego za rok 2019 wynosi już prawie 30 mln zł. Kwota 13 mln, którą rozdysponowaliśmy we wtorek, wchodzi w kwotę dotychczasowych wzrostów - mówiła Elżbieta Rucińska Kulesz. Pieniądze - jak zapewniła - trafią do szpitali jak najszybciej.

WSPARCIE DLA SZPITALI POWIATOWYCH

Środki będą wsparciem przede wszystkim dla szpitali powiatowych. To na co konkretnie zostaną przeznaczone, zdecydują dyrektorzy danych placówek. Mogą na przykład pokryć koszty podwyżek dla pracowników.

2 mln zł otrzymało między innymi Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku. - Te pieniądze pokryją dodatkowe koszty funkcjonowania szpitala w tym roku. Te koszty są znacznie wyższe, ale pieniądze pozwolą ten wynik trochę poprawić – mówi prezes zarządu PCZ w Malborku Paweł Chodyniak. - Nie spodziewamy się, że te środki wpłyną na wzrosty wynagrodzeń w naszym szpitalu w tym roku. Nie są to pieniądze na tyle duże - dodaje. 

WZROST O 25 MILIONÓW

Od 2015 roku nakłady na system ochrony zdrowia zwiększyły się o 25 mld zł w skali roku. W 2024 roku wyniosą 6 proc. PKB.

Aleksandra Nietopiel/mkul