Wiadomości
Projekt pracowni KD Kozikowski Design (Fot. Materiały prasowe)

wtorek,

10 września 2019

15:24

Pomorski konserwator zabytków nie zgodzi się na rozbiórkę LOT-u? Trzeba poczekać na opinię

Niewiele wskazuje, by w najbliższej przyszłości zamiast budynku LOT-u przy Wałach Jagiellońskich w Gdańsku, miał pojawić się nowy obiekt. Pomorski konserwator zabytków czeka w tej sprawie na analizę i do momentu jej opracowania nie ma co liczyć na wyburzenie starego budynku.

- W sprawie przyszłości budynku LOT-u konserwator nie podjął jeszcze decyzji i zwrócił się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Gdańsku, który wyda opinię w sprawie wartości budynku. Jest to obiekt wpisany do ewidencji zabytków, więc jest zabytkiem. ale nie został objęty rejestrem, czyli najwyższą formą ochrony – wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków.


Ekspertyza ma rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego,  czy budynek powinien zniknąć i czy na jego miejscu powstanie nowa inwestycja. 

"NIE BUDUJCIE NAM DANZIGER HOF"

Przypomnijmy, mija już siedem lat od momentu nabycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości przez gdyńską firmę Elfeko, a dwa od rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego na nowy obiekt.

Konkurs wygrał projekt pracowni KD Kozikowski Design. Od tego czasu trwają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Konkurs na zabudowę, która pojawi się w miejscu budynku LOT-u, od lat budził też gorącą dyskusję - jeszcze zanim został rozstrzygnięty. Spierali się wówczas ze sobą zwolennicy odbudowy stojącego w tym miejscu przed wojną hotelu Danziger Hof ze zwolennikami nowoczesnej zabudowy.

ALBO REJESTR ZABYTKÓW, ALBO NEGOCJACJE

Najbardziej radykalny scenariusz zakłada, że budynek LOT-u w ogóle nie zostanie rozebrany. Dlaczego? Bo trafi do rejestru zabytków. Konserwator może, z ewentualnymi zmianami, zaakceptować konkursową koncepcję zabudowy.

 

Katarzyna Moritz/pOr