Wiadomości
To ostatni cmentarz komunalny w mieście, który nie ma jeszcze systemu elektrycznego (Fot. GZDiZ/Karol Stańczak)

poniedziałek,

09 września 2019

17:46

Kaplica na cmentarzu Srebrzysko z ogrzewaniem elektrycznym. "Będzie ekologiczne i wyeliminuje uciążliwe zadymienie"

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się wymiana systemu ogrzewania w budynku starej kaplicy cmentarza Srebrzysko w Gdańsku. To ostatni cmentarz komunalny w mieście, który nie ma jeszcze systemu elektrycznego.

Zakres prac obejmie wymianę znajdującego się tam pieca węglowego. - Zostanie zastąpiony nowym kotłem gazowym. To sprawi, że ogrzewanie budynku będzie bardziej ekologiczne - mówi rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan.
 
Koniec robót i uruchomienie nowego pieca są przewidziane na drugą połowę listopada. - Koszt przeprowadzenia takiej modernizacji na cmentarzu Srebrzysko wyniesie blisko 63 tysięcy złotych, natomiast dodatkowym kosztem jest umowa przyłączeniowa z Polską Spółką Gazownictwa na kwotę 5 600 złotych. Zmiana sposobu ogrzewania z pieca na paliwo stałe sprawi, że ogrzewanie kaplicy będzie bardziej ekologiczne i wyeliminuje, uciążliwe dla sąsiednich posesji, zadymienie - mówi Magdalena Kiljan.

BUDYNEK Z LAT '40

Kondensacyjny kocioł gazowy będzie mieć moc 22 kW. Oprócz tego przeprowadzone zostaną roboty budowlane, które będą miały na celu dostosowane pomieszczenia kotłowni do wymagań kotła gazowego – posadzka, ściany i sufit zostaną wykonane z materiałów niepylących. Ostatnim etapem prac będzie wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej.

Budynek na cmentarzu "Srebrzysko" został wybudowany w 1940 roku. Znajdują się w nim sala pogrzebowa, służąca jako kaplica, a także pomieszczenia gospodarcze i pomieszczenia obsługi cmentarza. Od początku istnienia nekropolii budynek ogrzewany jest piecem węglowym. Obecnie znajdujący się tam piec działa od 2011 roku.

Rafał Mrowicki