Wiadomości
Biblioteczka ma ozdobne drzwiczki (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

poniedziałek,

09 września 2019

11:36

Stare drzewo, a w nim... biblioteczka. I to dobrze strzeżona

Wystarczy otworzyć nieduże drzwiczki, a w środku znajdziemy książki. W pniu starego kasztanowca na Kanale Raduni na Świętym Wojciechu w Gdańsku udostępniono nietypową biblioteczkę.

Na pomysł bookcrossingu w starym drzewie wpadł radny dzielnicy Leszek Wincełowicz. - To inicjatywa mieszkańców. Napisaliśmy do Gdańskich Wód z prośbą o pozostawienie pnia kasztanowca, który przeznaczony został z powodu chorób do wycięcia. I po załatwieniu formalności między innymi z konserwatorem zabytków otrzymaliśmy zgodę – mówi radny. Drzwiczki wraz z ozdobnym malunkiem wykonał artysta rzeźbiarz Dominik Kazimierczak, ale w przyszłości mają być rzeźbione. - Po tych kilku dniach książek przybywa i ubywa, więc biblioteczka żyje – dodaje radny.

WYMIANA

- Drzewo było stare i postanowili je ściąć, ale nie do końca. Nie wiem, kto o tym zadecydował ale uznali, że zrobią tutaj taką biblioteczkę i ze każdy będzie mógł tu przynosić książki lub je stąd zabierać - opowiada Julia, młoda mieszkanka dzielnicy Orunia - św. Wojciech - Lipce w Gdańsku, która przyszła sprawdzić czy biblioteczka przetrwała po oficjalnym udostępnieniu. - Za bardzo książek nie czytam, bo jestem zbyt leniwa, ale może teraz zacznę - dodaje.

Są obawy, że biblioteczka może zostać zniszczona przez wandali, z drugiej jednak strony, a dokładnie to z góry, obiekt ma "ochronę". W pniu starego kasztanowca swoje schronienie mają bowiem pszczoły miodne...

POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEJ REPORTERKI:

Aleksandra Nietopiel/mar