Wiadomości
(Fot. GZDiZ/Karol Stańczak)

poniedziałek,

09 września 2019

06:17

Strefa Płatnego Parkowania w Gdańsku powiększa się o nowe ulice. Wzrasta wysokość opłat

Siedem nowych ulic dołącza do Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku. To 3 Maja, Doki, Jaracza, Robotnicza i Nowomiejska w Śródmieściu oraz Jaśkowa Dolina i Pawłowskiego we Wrzeszczu Górnym. To nie jedyne zmiany. Oprócz poszerzenia strefy wzrosną ceny opłat za parkowanie oraz za brak ważnego biletu parkingowego.Od poniedziałku (9 września) rozpoczyna się pobór opłat na ulicy 3 Maja (w godz. 9:00 - 20:00 - oznaczenie sektora EK), we Wrzeszczu na ulicach Jaśkowa Dolina i Pawłowskiego (w godz. 9:00 - 17:00 - oznaczenie sektora AW), a także na ulicach Doki, Robotniczej, Nowomiejskiej i Jaracza w Śródmieściu (w godz. 9:00 - 17:00 - oznaczenie sektora AS).

- Wiosną Rada Miasta Gdańska wprowadziła kolejne zmiany w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania, pierwsze weszły w życie już w 28 maja - przypomina rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan. - Od tamtego dnia pobór opłat w sektorze Głównego Miasta został wydłużony do godziny 20:00. Od 1 lipca poborem opłat został objęty Targ Rakowy - dodaje.

9 września zmienia się wysokość opłat jednorazowych oraz dodatkowych. I tak, za pierwszą godzinę - 3,30 zł (dotychczas 3 zł), za drugą godzinę - 3,90 zł (dotychczas 3,60 zł), za trzecią - 4,60 zł (dotychczas 4,30 zł), za czwartą godzinę i następne - 3,30 zł (dotychczas 3 zł).

OPŁATA DODATKOWA

Wysokość opłaty dodatkowej za brak ważnego biletu parkingowego zmienia się z 50 zł do 200 zł lub do 130 zł w przypadku uiszczenia opłaty w ciągu siedmiu dni. - Dotychczasowa opłata dodatkowa była porównywalna do opłaty, którą trzeba zapłacić za jeden dzień parkowania. To tak jakby w autobusie mandat wyniósł tyle, co bilet całodobowy. Nowa uchwała zakłada wysokość opłaty dodatkowej podobną do tej, którą trzeba zapłacić w przypadku nieposiadania ważnego biletu komunikacyjnego - tłumaczy Magdalena Kiljan.

TRZY LUB WIĘCEJ POJAZDÓW

Zmieniają się także zasady opłat zryczałtowanych dla mieszkańców posiadających więcej samochodów. Wydanie karty opłaty zryczałtowanej mieszkańca dla trzeciego i każdego następnego pojazdu wiązało się będzie z koniecznością zapłacenia 50 zł miesięcznie. Za pierwszy i drugi pojazd opłata pozostaje w dotychczasowej wysokości 10 zł za miesiąc. Karty dla trzeciego i następnego pojazdu wykupione przed 9 września zachowują ważność do daty, do której zostały wydane. - O ile większości gospodarstw domowych ta zmiana dotyczyć nie będzie, bo za pierwszy i drugi pojazd zapłacimy niezmiennie 10 zł za miesiąc, o tyle za trzeci i kolejny pojazd zapłacimy 50 zł miesięcznie. O tych wszystkich zmianach informujemy regularnie od kwietnia. Natomiast od miesiąca kontrolerzy roznosili ulotki o zmianach - mówi Magdalena Kiljan.

Dotychczasowe opłaty były niezmienne od 16 lat.
1308 srodmiescie
1309 wrzeszcz
(Fot. GZDiZ)
Rafał Mrowicki