Wiadomości
Na zdjęciu baza Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Oliwie (fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

piątek,

06 września 2019

11:06

Współpraca z chińską uczelnią doprowadziła AWFiS do dużych strat majątkowych? Jest śledztwo w tej sprawie

Prokuratura Gdańsk Oliwa prowadzi śledztwo w sprawie sytuacji w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Jak podał portal wybrzeze24.pl, chodzi o podejrzenie możliwości nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, co mogło doprowadzić do wyrządzenia strat majątkowych znacznych rozmiarów.

Powodem zainteresowania śledczych jest współpraca gospodarcza AWFiS i chińskiej uczelni Beijing Sport University (BSU). W ramach programu "Belt and Road" młodzi, chińscy kandydaci na sportowców trenują i mieszkają w kampusie gdańskiej uczelni. Formalnym partnerem pekińskiej placówki jest klub sportowy AWFiS, a uczelnia, która udostępnia całą infrastrukturę do realizacji umowy, jej podwykonawcą.

Jak podaje portal wybrzeze.24.pl, pracownicy AWFiS w czerwcu 2019 roku domagali się ujawnienia kosztów ponoszonych przez uczelnię w związku z projektem "Belt and Road". Ponadto temat współpracy z chińską placówką poruszano również na posiedzeniach senatu uczelni w styczniu i marcu 2019 roku.

CHCĄ POZNAĆ MECHANIZM WSPÓŁPRACY

W związku ze sprawą gdańska policja zwróciła się do rektora AWFiS prof. Waldemara Moski o udostępnienie dokumentów, które opisują gospodarczy mechanizm współpracy z Beijing Sport University. Portal wybrzeze24.pl podaje, że śledczy chcą sprawdzić wszystkie umowy pomiędzy Klubem Sportowym AZS AWFiS, Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu oraz BSU, dotyczące mechanizmu finansowego wynajmu sal sportowych, dydaktycznych, akademika, stołówki, bufetu oraz innych kosztów związanych z projektem.

Policja chce również uzyskać wgląd do wykazu delegacji zagranicznych pracowników AWFiS w latach 2018-2019, protokołów z wybranych posiedzeń senatu uczelni oraz udokumentowanych kosztów, które poniosła uczelnia w związku z wykorzystaniem obiektów szkoły do realizacji projektu "Belt and Road". Ponadto śledczy chcą sprawdzić wykaz studentów I roku, którym od 2017 roku przyznano stypendium rektora, rejestr spraw prowadzonych przed sądem pracy oraz informacje o kosztach, które ponieśli nauczyciele akademiccy za używanie domu studenckiego od 2010 roku.

wybrzeze24.pl/oprac. mkul