Wiadomości
Crossfitowcy pozujący na scenie Opery Bałtyckiej (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

środa,

04 września 2019

17:08

Crossfitowcy po raz czwarty w kalendarzu dla kobiet chorych na raka piersi. "Zaangażować mężczyzn w zdrowie kobiet" [ZDJĘCIA]

Mistrzowie crossfitu z całej Polski zapozowali w środę do kalendarza "Power of Community". To już czwarta odsłona kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" organizowanej przez Fundację OnkoCafe Razem Lepiej. Jej inicjatorzy przygotowując kalendarz z nagimi zdjęciami sportowców, które mają zachęcić mężczyzn do wspierania swoich żon i partnerek w walce z rakiem piersi. Tym razem modele stanęli na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Każdy mężczyzna w swoim życiu ma do odegrania wiele ról: syna, wnuka, ucznia, przyjaciela, partnera, męża, ojca czy pracownika. Czasem jednak życie obsadza go w nowej wyjątkowej roli - towarzysza choroby nowotworowej. Cisza, półmrok. 12 mężczyzn wchodzi na scenę Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Na co dzień są crossfitowcami, synami, partnerami, mężami. Obiektyw dwojga fotografów uchwyci ich siłę, męstwo i waleczność. Uchwyci też coś, co nie jest widoczne dla oka - wsparcie.

- W tym roku nie bez powodu spotykamy się na scenie Opery Bałtyckiej, ponieważ nawiązujemy do tego, że w obliczu choroby bliskiej kobiety mężczyzna staje w zupełnie nowej roli - mówi koordynator kampanii oraz producent kalendarza Jakub Popławski. - Chcemy jako fundacja dać mężczyznom jak najwięcej wiedzy o tym, jak tę rolę życiową odegrać. Wchodząc na naszą stronę www.breastfit.pl mamy poradnik dla mężczyzn, jak postępować w takich sytuacjach. Można do nas dzwonić - dodaje.

To już czwarta odsłona kalendarza. Jak mówi Jakub Popławski, jego poprzednie edycje przynoszą wymierne efekty. - Z roku na rok rosną. Stopień trudności, jaki stawiamy sobie przy okazji kolejnych kalendarzy, jest coraz wyższy. Obserwujemy to widząc liczbę odsłon naszej strony internetowej oraz liczbę pytań, jakie do nas docierają. O to nam chodzi: aby zaangażować mężczyzn w zdrowie kobiet, by zdjęli z nich w trakcie choroby troskę o ich zdrowie oraz o codzienne obowiązki - mówi producent kalendarza.


"MĘŻCZYZNA POWINIEN ZACHOWAĆ ZIMNĄ KREW"

Choć akcja ma na celu pomoc kobietom chorym na raka piersi, jej celem jest uświadamianie mężczyzn, jak dużym wsparciem mogą być dla swoich żon i partnerek. - Nikt lepiej nie wesprze konkretnej kobiety niż konkretny mężczyzna, który z nią jest - mówi Jakub Popławski. - Diagnoza oraz proces leczenia często są dużym szokiem dla kobiety. Myślenie o obowiązkach i szukaniu pomocy jest dla niej obciążeniem. Uważam, że mężczyzna powinien zachować zimną krew, szukać dostępnych metod leczenia, kontaktować się z najlepszymi specjalistami, żeby swojej ukochanej kobiecie pomóc. To jest jego rola. Walczymy, by była to świadomość powszechna u mężczyzn - dodaje producent kalendarza.

"KOBIETY NIEWIDZIALNE DLA SPOŁECZEŃSTWA"

Cały dochód z kalendarza jest przeznaczony na pomoc kobiet walczących z rakiem piersi. Fundacja OnkoCafe prowadzi szereg zajęć i terapii dla kobiet chorych na raka piersi. - To są kobiety, które są często totalnie niewidzialne dla społeczeństwa - mówi Jakub Popławski. - Dostajemy sygnały co roku, że to właśnie mężczyźni wykryli zmiany w piersiach swoich kobiet. Chodzi o to, by mężczyźni nauczyli się badać piersi swoich żon i partnerek. Szybka reakcja pozwala najlepiej przejść przez ten proces leczenia. Rola mężczyzn jest ogromna. Wierzymy, że jeżeli mężczyźni zaangażują się w zdrowie swoich kobiet, wykrywalność tej choroby wzrośnie - dodaje.

"ZNACZENIE MĘŻCZYZNY JEST OGROMNE"

Jednym z crossfitowców, który wziął udział w sesji, był Daniel Qczaj, którego na YouTube obserwuje kilkadziesiąt tysięcy użytkowników, a na Facebooku kilkaset tysięcy. - Docieram do miliona kobiet na swoich social mediach, nie mogłoby mnie zabraknąć w takiej akcji dotyczącej ich zdrowia - mówi Daniel Qczaj. - Bardzo się cieszę i jestem wdzięczny organizatorom, że trochę dostosowali się do moich terminów. Wierzę, że będę mógł nagłośnić tę akcję. Myślę, że znaczenie mężczyzny w chorobie kobiety jest ogromne. Słucham przeróżnych historii kobiet, które chorują lub chorowały. Poruszają serce. W wielu przypadkach jest tak, że mężczyźni sobie z tym nie radzą i od nich odchodzą. Ja bym ich nie oceniał, bo ciężko jest mi powiedzieć, jak sam bym się zachował. Moja przyjaciółka, która zachorowała na raka piersi, w trakcie leczenia została sama. Edukacja mężczyzn, jak mają się zachować i jak mają sobie z tym poradzić, jest potrzebna, żeby mogli być wsparciem dla swoich kobiet - dodaje sportowiec.

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2016 roku u Polek wykryto blisko 19 tysięcy nowotworów piersi oraz uznano go za przyczynę prawie 6,5 tysięcy zgonów. Rak piersi do postaci zaawansowanej rozwija się aż u 30 proc. kobiet.
Znakomita większość mężczyzn (90 proc.) jest świadoma tego, jak ważne jest wsparcie rodziny dla osoby chorującej. Czy wiemy, jakiej dokładnie pomocy oczekują od nas kobiety z zaawansowanym rakiem piersi? Zgodnie z wynikami badania sondażowego przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia w ramach kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa", Polacy uważają, że kobiety z rakiem piersi oczekują przede wszystkim wsparcia rodziny (59 proc.), partnera czy męża (58%), a także akceptacji ze strony społeczeństwa (56 proc.).

Zdjęcia po raz kolejny wykonało rodzeństwo Diana i Rafał Krasa z DR5000.com. Kalendarz można już teraz zamówić >>> TUTAJ, a jego premiera odbędzie się 10 października.

Kampania "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" powstała z inicjatywy Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, jej partnerem jest Novartis Oncology. Celem kampanii jest zachęcenie do systematycznych badań i edukacja na temat choroby, jaką jest zaawansowany rak piersi. Partnerami społecznymi kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" są: Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Alivia – Fundacja Onkologiczna, Stowarzyszenie AMAZONKI Warszawa-Centrum, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj życie, Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza, Fundacja Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Partnerzy Medialni kampanii: Radio Płock, Sieć dla Zdrowia. Kampanię wspierają: Przelewy24.pl. Partnerem medialnym kalendarza Power of Community 2020 jest Twój Styl.

IV edycja kampanii objęta została honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerem merytorycznym kampanii jest Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Partnerem specjalnym kampanii jest Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Rafał Mrowicki

Zobacz Galerię