Wiadomości
Brunon Zwarra zmarł w 2018 r. w wieku 99 lat (Fot. Stowarzyszenie Biskupia Górka)

sobota,

31 sierpnia 2019

22:01

Głos Brunona Zwarry na antenie Radia Gdańsk. Przypominamy słuchowisko "Gdański paszport"

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Radio Gdańsk honoruje Brunona Zwarrę przypominając słuchowisko "Gdański Paszport". Opowiada ono o Polakach mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku w pierwszych dniach wojny w 1939 roku oraz ich wojennych losach.

Audycja powstała w Radiu Gdańsk na początku lat 90. XX wieku na podstawie wiedzy i wspomnień Brunona Zwarry. Mówi on o polskości i o swoich przeżyciach wojennych, ale w fabularyzowanej formie zostały też zaprezentowane losy innych polskich gdańszczan, których wspomnienia uwieczniał Zwarra w swych książkach.

WSZYSTKO ZAWARŁ W PUBLIKACJACH

Brunon Zwarra zmarł w 2018 r. w wieku 99 lat. Pod koniec życia stracił wzrok i wycofał się z życia publicznego mówiąc, że wszystko, co chciał powiedzieć, już zawarł w swych publikacjach. Słuchowisko, które znajduje się w archiwum Radia Gdańsk, jest więc wyjątkową okazją do ponownego oddania mu głosu i zaświadczenia o losach gdańskich Polaków.

Słuchowisko "Gdański paszport" przygotował red. Wojciech Konieczny, realizatorką była Krystyna Pawlak. Opracowaniem audycji w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej zajęła się red. Marzena Bakowska, która wcześniej przygotowała też dokument o o Brunonie Zwarze, do odsłuchania >>>TUTAJ.

Całe słuchowisko "Gdański Paszport":

 
mb/mk