Wiadomości
Na zdjęciu gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński i Andrzej Skiba oraz wspierający ich mieszkańcy (Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki)

sobota,

24 sierpnia 2019

13:16

Poszerzenie Parku Reagana oraz utworzenie kilkunastu kolejnych parków. Radni PiS o akcji Zielony Gdańsk

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości w sobotę rano rozpoczęli zbiórkę podpisów pod inicjatywą Zielony Gdańsk. Zakłada ona zwiększenie liczby terenów zielonych w mieście w piętnastu miejscach.

Akcja nawiązuje do ubiegłorocznego programu samorządowego PiS w Gdańsku. Kacper Płażyński, jako kandydat na prezydenta Gdańska, postulował między innymi o utworzenie dużego parku miejskiego na Ujeścisku.
 
- Chcemy piętnastu nowych parków, rozszerzenia istniejących - mówił radny Kacper Płażyński. - Od dawna wzywamy, by polityka przestrzenna Gdańska była prowadzona w sposób harmonijny. Tak żebyśmy mieli gdzie wypoczywać, spacerować, gdzie uprawiać sport. Chcemy żyć w zielonym, bezpiecznym Gdańsku. Opowiadamy się za zwiększeniem terenów zielonych. Lasy i parki powinny tworzyć i powiększać zielone płuca Gdańska, którymi chcemy w pełni i zdrowo oddychać. Tereny zielone to nasza reakcja na niebezpieczne zjawisko, którym jest postępujące i nieprzemyślane betonowanie przestrzeni miejskiej. Bogata zieleń to także ochrona przed powodziami i podtopieniami. Dlatego popieramy postulaty ochrony lasów, a także zakładanie w Gdańsku nowych parków i powiększanie tych obecnie już istniejących - dodał kandydat PiS w jesiennych wyborach do Sejmu.

Kacper Płażyński podkreślił, że duże znaczenie ma też kwestia powiększania terenów zielonych na rzecz większej retencji.

"DRUGIE PŁUCO"

- Park Reagana to piękna idea, to przestrzeń zielona, w której możemy spędzać czas, uprawiać sporty i oddychać świeżym powietrzem - mówił radny Andrzej Skiba. - Ten park, podobnie jak i ludzie, potrzebuje dwóch płuc, żeby móc oddychać. To drugie płuco, to obecnie nieużytki, będące w sąsiedztwie na granicy dzielnic Brzeźno i Zaspa. Opowiadamy się za tym, aby te tereny, należące w blisko 80 proc. do Miasta Gdańska, dawne tereny działkowe, przeznaczyć na drugie płuco Parku Reagana. Mając poparcie mieszkańców oraz Rady Dzielnicy Brzeźno chcemy poszerzenia Parku Reagana - dodał radny.

Zielony Gdańsk zakłada jedną lokalizację mniej na nowy park, niż zakładał to ubiegłoroczny program PiS na wybory samorządowe Gdańsku. - Na skrzyżowaniu ulic Oliwskiej i Wyzwolenia w Nowym Porcie powstał park kieszonkowy. Bardzo nas to cieszy, ale jeśli ziszczą się obecne plany władz miasta odnośnie budowy Nowej Wyzwolenia, czemu sprzeciwiają się mieszkańcy i rada dzielnicy, to tamten park zostanie zdemolowany. To symboliczny przykład czy chcemy w Gdańsku zieleni czy chcemy betonu. My chcemy zieleni - mówił Andrzej Skiba.

Radny Skiba przypomniał o niedawnej sesji Rady Dzielnicy Brzeźno, podczas której zarówno radni jak i obecni tam mieszkańcy dzielnicy jednogłośnie opowiedzieli się za poszerzeniem Parku Reagana.

ZIELONY BUDŻET OBYWATELSKI

- Innym postulatem, który znalazł podatny grunt, który pani prezydent Dulkiewicz zapowiedziała wprowadzić, jest zielony Budżet Obywatelski - mówił Kacper Plażyński. - Cieszymy się, że władze miasta, analizując nasze propozycje programowe z kampanii samorządowej, część z nich decyduje się realizować, bo dobre pomysły należą do wszystkich mieszkańców Gdańska - dodał radny.

Radni zapowiadają, że po zebraniu dużej liczby podpisów pod inicjatywą przekażą swoje wnioski do Biura Rozwoju Gdańska, aby można było wprowadzić zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, żeby przewidywały one więcej terenów zielonych. Kacper Płażyński i Andrzej Skiba liczą na poparcie radnych pozostałych klubów w Radzie Miasta Gdańska.

mapa zielonygd(Fot. zielonygdansk.pl)
Rafał Mrowicki