Wiadomości
Zdjęcie archiwalne. Żubr widziany w gminie Wicko w kwietniu (fot. Tomasz Białobrzeski)

środa,

21 sierpnia 2019

09:36

Nasz kaszubski żubr? Potężne zwierzę widziano w powiecie puckim [FILM]

Niecodzienny gość w powiecie puckim. Mieszkańcy okolic Starzyna, Starzyńskiego Dworu, Werblini i Radoszewa mogli we wtorek zobaczyć żubra. Dostojne zwierzę przechadzało się po polach, wzbudzając ciekawość, było same, bez stada. Zobaczcie film.

To kolejny taki przypadek w ostatnich miesiącach. W połowie lipca żubr pojawił się w okolicach Słupska. Na swoim profilu facebookowym informowało o tym sołectwo Jezierzyce. W kwietniu, w niedzielę wielkanocną, żubra mogli podziwiać kierowcy jadący drogą wojewódzką nr 213.


MIESZKAJĄ TEŻ W ZACHODNIOPOMORSKIM

Zwierzęta te kojarzą się głównie z Puszczą Białowieską, gdzie skupiona jest blisko połowa ich polskiej populacji. Jednak, że widok żubra w innych częściach kraju nie powinien dziwić. Żubry pojawiają się w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, ale też w rejonach Mirosławca, Drawska Pomorskiego oraz Człopy w województwie zachodniopomorskim.- Krowy, czyli samice żubra, prowadzą osiadły tryb życia, natomiast samce wcielają się w rolę wędrowników - tłumaczył na antenie Radia Gdańsk w sierpniu dziennikarz przyrodniczy Adam Wajrak. - To jest w ich naturze, ponieważ krowy siedzą w jednym miejscu ze stadem, tam gdzie są ich młode. To zresztą krowy prowadzą stada, a byki wędrują między tymi stadami - mówił Adam Wajrak.

ŻUBR W OKOLICACH WEJHEROWA

W ubiegłym roku żubr był widywany w lasach Nadleśnictwa Wejherowo. Jako pierwsza leśników poinformowała o tym kobieta jadąca drogą z Opalina do Rybna. Potem zauważono go koło Domatowa i Lubocina. "Czy to będzie już nasz kaszubski żubr, czas pokaże" - komentowali leśnicy.


Żubr jest gatunkiem pod ścisłą ochroną. Jest największym ssakiem europejskim dziko żyjącym. Dorosły byk waży średnio 747 kg, od 580 do 920 kg. Dorosła krowa ma mniejszą masę ciała, wynoszącą średnio 460 kg, od 320 do 640 kg. Jako gatunek dzieli się na trzy podgatunki. Są to: żubr nizinny (białowieski), górski (kaukaski) oraz wymarły już żubr karpacki - przypominają leśnicy z Nadleśnictwa Wejherowo.

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski