Wiadomości
CBŚP zatrzymało sześć osób (fot. Centralne Biuro Śledcze Policji)

wtorek,

20 sierpnia 2019

07:23

Sukces CBŚ i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą podejrzaną o oszustwa akcyzowe

Sześć osób zatrzymanych i zabezpieczone samochody o wartości 2 milionów złotych. Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę podejrzaną o oszustwa na podatku akcyzowym. Podejrzani kupowali w Niemczech samochody, a w Polsce zaniżali ich wartość.
Podejrzani kupowali głównie drogie i luksusowe auta: porsche, BMW, audi i mercedesy. Auta wjeżdżały do Polski na kołach, ale od razu były rozkręcane we współpracującym z grupą warsztacie. Usuwano fotele, lampy, nadkola, zderzaki i inne elementy wyposażenia.

Następnie współpracujący z podejrzanymi rzeczoznawca majątkowy sporządzał opinie o stanie technicznym. Miał poświadczać nieprawdę co do stanu i wartości pojazdów, wskazując, że pojazdy są uszkodzone. W ten sposób znacznie zaniżano wartość aut, stanowiącą podstawę do ustalenia wysokości podatku akcyzowego. Następnie, po opłaceniu podatku, auta wprowadzane były do obiegu jako bezwypadkowe.

PODEJRZANYM GROZI 15 LAT WIĘZIENIA

Samochody po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy były rejestrowane na terenie Poznania. Wstępne wyliczenia dotyczące 11 aut wskazują, iż Skarb Państwa stracił na procederze nie mniej niż pół miliona złotych. Śledczy analizują zgromadzony materiał dotyczący aut, które do kraju trafiły jako tzw. "pojazdy specjalistyczne", za które nie opłacano podatku akcyzowego - poinformował prokurator Remigiusz Signerski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że samochody te nie posiadały zmian konstrukcyjnych, a dokumentacja pojazdów była podrabiana. 

Jak dowiedział się nieoficjalnie nasz reporter, jednym z podejrzanych w tej sprawie jest syn prokuratora w stanie spoczynku z Gdańska.

2019 08 13 Gdańsk samochody zdjęcie 9
Jedno z zabezpieczonych aut (fot. Centralne Biuro Śledcze Policji)


Śledczy z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku weryfikują teraz sposób sprowadzenia do Polski 150 samochodów. Podejrzani usłyszeli zarzuty fałszowania dokumentów i oszustw skarbowych. Trzy osoby zostały aresztowane. Podejrzanym grozi 15 lat więzienia.

Grzegorz Armatowski