Wiadomości
Zdjęcie i kwiaty przed sopockim domem Lecha i Marii Kaczyńskich po katastrofie smoleńskiej (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

poniedziałek,

19 sierpnia 2019

20:42

Lech Kaczyński nie zostanie Honorowym Obywatelem Gdańska. Sprzeciw radnych Koalicji Obywatelskiej

Zmarły w katastrofie smoleńskiej prezydent RP Lech Kaczyński nie otrzyma Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska. W poniedziałek wnioskiem w tej sprawie zajmowała się Komisja Petycji, Skarg i Wniosków Rady Miasta Gdańska. Petycję w sprawie nadania honorowego obywatelstwa dla zmarłego prezydenta Polski za wybitne zasługi dla kraju złożyło Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.

Za wnioskiem zagłosowało dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości, a troje radnych Koalicji Obywatelskiej zagłosowało przeciwko, co przeważyło.

"Gdańsk był w życiu Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego szczególnie ważnym i pięknym miastem" - czytamy w petycji. "To miasto ukształtowało jego karierę naukową i polityczną. Swoją piękną, bohaterską kartą wpisał się trwale w dzieje miasta Gdańska".

Jak powiedział nam sekretarz klubu Koalicji Obywatelskiej Łukasz Bejm, zdaniem radnych jego klubu są wątpliwości prawne, czy takim tytułem można uhonorować osoby zmarłe. Radni klubu rządzącego mają też zastrzeżenia do uzasadnienia wniosku, w którym ich zdaniem, nie ma mowy o zasługach Lecha Kaczyńskiego dla Gdańska.
 
DZIAŁACZ OPOZYCJI PRL

Innego zdania jest radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Jak mówi, "o zasługach Lecha Kaczyńskiego można zorganizować konferencję naukową". Radny PiS jako pierwszy zgłosił wątpliwości prawne wobec możliwości nadania honorowego obywatelstwa osobie zmarłej.

Nad odrzuceniem petycji o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska Lechowi Kaczyńskiemu na jednej z najbliższych sesji będzie głosować także całe gremium Rady Miasta Gdańska.

Lech Kaczyński był związany z Trójmiastem od wczesnych lat 70. Był profesorem prawa pracy Uniwersytetu Gdańskiego, działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, Komitetu Obrony Robotników oraz delegatem na pierwszym zjeździe Solidarności. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, w następnych latach był między innymi ministrem sprawiedliwości, prezesem Najwyższej Izby Kontroli i prezydentem Warszawy. W roku 2005 został prezydentem RP. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.
Rafał Mrowicki