Wiadomości
W Kaszubskim Parku Miniatur znajduje się ponad 70 obiektów (Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka)

poniedziałek,

19 sierpnia 2019

17:27

Wieża Eiffla, Sfinks z Egiptu czy londyński Big Ben. A to wszystko na... Kaszubach. Wakacyjne Radio Gdańsk w Parku Miniatur

W tym miejscu można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i reszty świata. W poniedziałek wakacyjne Radio Gdańsk odwiedziło Kaszubski Park Miniatur koło Mirachowa. Rozmawialiśmy tam również o alpakoterapii, która rozwija się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Kaszubski Park Miniatur to wyjątkowe miejsce, w którym znajduje się ponad 70 makiet najsłynniejszych budowli Pomorza, kraju i świata, przedstawionych w skali 1:25. O pomyśle stworzenia parku mówił w wakacyjnym studiu Radia Gdańsk jego właściciel Grzegorz Skrzypkowski.

ŚCIĄGNĄĆ ŚWIAT DO DOMU

- Pomyślałem, że skoro żona nie latała samolotem, to muszę jej ten świat tu ściągnąć na miejsce - opowiadał Grzegorz Skrzypkowski. - Współpracują z nami trzy duże, profesjonalne firmy z Polski, które wykonują te makiety. Już przeszliśmy drogę prób i błędów i wiemy, jak je wykonywać. Używamy specjalnych materiałów, żeby mogły stać tu cały rok, ponieważ nie da się ich schować. Trzeba używać farb, które są odporne na różne warunki atmosferyczne, na deszcz, słońce, wiatr. Na jedno nie da się przygotować, na czynnik ludzki - mówił właściciel.

68751456 2428851500543150 8948036587044732928 n

 W parku znajdują się makiety budowli z całego świata (Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka)


ALPAKI NA KASZUBACH

Dotyk tych zwierząt uspokaja i powoduje rozluźnienie, dlatego coraz częściej wykorzystuje się je w terapii. Alpaki, pochodzące z Ameryki Południowej znaleźć można na... Kaszubach. Grzegorz Kuliś, twórca fundacji "Alpaki na Kaszubach" opowiadał o pracy z tymi zwierzętami.


- Alpaki są terapeutami dla osób niepełnosprawnych, dla dzieci, dla seniorów - mówił Grzegorz Kuliś. - Praca z nimi jest bardzo ciekawa. Zwierzęta są przecudowne. W Polsce alpakoterapia jest znana od kilku lat. My hodujemy nie tylko alpaki, ale także lamy. Wprowadziliśmy ostatnio lamoterapię i mamy jedyną lamę, która pracuje jako terapeuta w Polsce. One przez swój wyraz pyska, który jest wiecznie uśmiechnięty, powodują że ludzie się łatwo z nimi zaprzyjaźniają, kontaktują. Dzięki tym zwierzętom przełamują bariery lęku, strachu, minimalizują stres - opowiadał.

alpaki2
Alpaki to wyjątkowo przyjazne stworzenia (Fot. Alpaki Na Kaszubach)


Jak mówił Grzegorz Kuliś, podczas terapii pacjent może alpakę i lamę głaskać, karmić, przytulać się do niej czy prowadzać na smyczy. Ich wygląd i niewysoki wzrost powodują duże zaufanie. Ich miękka sierść daje poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Zwierzęta te chętnie się uczą. A pacjenci rozluźniają się, otwierają, staja się bardziej radośni. To poprawia także motorykę oraz poprawiają ich samopoczucie.


Julia Rzepecka