Wiadomości
Jednym ze zmodernizowanych przejść dla pieszych będzie to przy skrzyżowaniu ulic Miętowej i Lukrecjowej (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

wtorek,

13 sierpnia 2019

07:51

Specjalne czujki wykrywające pieszych i automatyczne zwiększenie natężenia świata. Osiem nowoczesnych przejść powstanie w Gdyni

Gdynia poprawi bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W dwa lata ma zostać przebudowanych osiem takich miejsc na Dąbrowie, Oksywiu oraz w Cisowej. 

W tych trzech dzielnicach miasto zamierza wybudować tzw. aktywne przejścia dla pieszych. Działać będą w taki sposób, że po zmierzchu specjalne czujki wykryją pieszych zbliżających się do "zebry" i automatycznie zwiększą natężenie światła w okolicznych latarniach. 

NAJPIERW DĄBROWA

- Na początek, w przyszłym roku, taki system powstanie na Dąbrowie - zapowiada Hanna Wyszyńska, rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Będą to przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniach ulic Wiczlińskiej i Miętowej, Rdestowej i Lukrecjowej oraz Rdestowej i Sojowej przy przychodni lekarskiej. W 2020 roku podobne rozwiązania zostaną zostaną również na Oksywiu przy ulicach Bosmańskiej, Zielonej i Śmidowicza oraz na ul. Morskiej przy granicy z Rumią. Zabraknie tam jednak "zebry" wymalowanej farbą fluorescencyjną, odblasków w jezdni, czy odblaskowych znaków drogowych. Zdaniem urzędników takie rozwiązanie znacznie zwiększyłoby koszty inwestycji - dodaje rzeczniczka ZDiZ w Gdyni.

BĘDĄ KOSZTOWAĆ BLISKO 400 TYS. ZŁ

Wszystkie wymienione, aktywne przejścia dla pieszych to zwycięskie projekty z ostatnich dwóch edycji budżetu obywatelskiego w Gdyni. W sumie koszt ich wykonania to około 400 tysięcy złotych. Jeszcze w tym roku na Pogórzu uruchomione zostanie pierwsze w Gdyni przejście dla pieszych na podczerwień. Zielone światło dla przechodniów będzie włączane automatycznie w momencie, gdy ci będą zbliżać się do "zebry".

 

Marcin Lange/mkul