Wiadomości
Dwa lata temu Gdynia otrzymała certyfikat na poziomie aspirującym, teraz na platynowym (Fot. Agencja KFP/Anna Bobrowska)

wtorek,

13 sierpnia 2019

07:55

Gdynia z platynowym odznaczeniem ISO 37120. "Lepiej być już nie może"

Gdynia jak Londyn czy Amsterdam. Jako pierwsze miasto w Polsce otrzymała drugi certyfikat zgodności z normą ISO 37120. To odznaczenie na poziomie platynowym, czyli najwyższym z możliwych.
- Oceniano między innymi edukację, transport czy środowisko - wymienia wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz. - Mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia, zadowalający jest także średni roczny wskaźnik PM 10, czyli cząsteczek zawieszonych. Znacznie wzrosła frekwencja głosujących, a także współczynnik pojazdów dwukołowych na mieszkańca. Zdecydowany spadek zanotowano z kolei np. w przypadku średniego zużycia wody na mieszkańca - mówi.

MNIEJ PRZESTĘPSTW

Jak dodaje wiceprezydent, gdynianie przyzwyczaili się do tego, że żyją w mieście bezpiecznym.

- Liczba przestępstw na 100 tysięcy mieszkańców to niemalże 60 proc. wartości sprzed roku. Jeżeli porównujemy się do Londynu lub do Amsterdamu, to zdecydowanie odstajemy na korzyść względem tego, jak to wygląda w innych miastach - chwali się Bartosz Bartoszewicz.

"NIE MOŻE BYĆ WYŻEJ I LEPIEJ"

Platynowy poziom certyfikatu to najwyższy z tych, jakie może uzyskać miasto.

- Dwa lata temu chwaliliśmy się tym, że Gdynia jest pierwszym miastem w tej części Europy i w Polsce, które zdobyło normę ISO 37120 na poziomie aspirującym. Wtedy w ślad za Gdynią wystąpił również Gdańsk, Kielce i Warszawa - wylicza wiceprezydent Bartoszewicz. - A teraz Gdynia jest po raz drugi pierwszym miastem w Polsce, które po raz kolejny zdobywa certyfikat. Tym razem to odznaczenie ma charakter platynowy, więc już wyżej i lepiej być nie może.

Procedura certyfikacji przebiegała podobnie jak w poprzedniej edycji, tym razem jednak bez wsparcia zewnętrznego, co potwierdza, że miasto potrafi właściwie zidentyfikować wskaźniki miejskie oraz posiada wiedzę na ich temat. Świadomość ta została potwierdzona przez niezależnego audytora reprezentującego kanadyjską organizację World Council on City Data (WCCD). Tym samym Gdynia dołączyła do ponad 50 miast na całym świecie z najlepszymi wynikami.
 
Magdalena Manasterska/dr