Wiadomości
Ze zorganizowanego wypoczynku na Pomorzu skorzystało dotychczas ponad 40 tys. dzieci i młodzieży (Fot. Flickr)

poniedziałek,

12 sierpnia 2019

16:28

Wakacje na Pomorzu spędza więcej dzieci niż przed rokiem. Sanepid sprawdził, w jakich warunkach wypoczywają

Kolonie i obozy pod lupą sanepidu. Na Pomorzu organizacja letniego wypoczynku przebiega bez większych problemów. Na wakacjach w regionie przebywa 6 tysięcy więcej dzieci niż rok temu.
Kontrole, które Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Gdańsku przeprowadza wspólnie z Pomorskim Kuratorium Oświaty, nie wykazały rażących błędów przy organizacji letniego wypoczynku w regionie. Od początku wakacji przeprowadzono 732 kontrole, w tym 16 kontroli interwencyjnych.

NIELICZNE NIEPRAWIDŁOWOŚCI

- W tym sezonie akurat bardzo niewielki udział mają te sygnały o nieprawidłowościach, które dostajemy od rodziców, uczestników wypoczynku czy opiekunów - przyznaje Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

W dwóch przypadkach stwierdzono „dzikie" turnusy, które nie figurowały jako wypoczynek w elektronicznej bazie wypoczynku. Na sześciu turnusach nie zapewniono odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych, a na dziewięciu personel nie posiadał aktualnej dokumentacji zdrowotnej. W pojedynczych przypadkach stwierdzono też przekroczony limit miejsc, niedostateczną liczbę urządzeń sanitarnych oraz brak ciepłej wody do mycia.

LICZBA UCZESTNIKÓW WZROSŁA

Odnotowano 78 przypadków zachorowań oraz 58 wypadków i urazów wśród dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku letnim. Zarejestrowano też dwa przypadki zatruć pokarmowych.

Według sprawozdania sanepidu poziom przygotowania tegorocznych turnusów do wypoczynku dzieci i młodzieży jest dobry.

Ze zorganizowanego wypoczynku skorzystało dotychczas 40312 uczestników – to o ponad 6 tys więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Aleksandra Nietopiel