Wiadomości
XXIII Maraton Solidarności na ulicach Trójmiasta (fot. Agencja KFP/Paweł Marcinko)

poniedziałek,

12 sierpnia 2019

16:23

Maraton Solidarności z oficjalnym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

25. Orlen Maraton Solidarność z oficjalnym patronatem Prezydenta RP. Impreza odbędzie się w czwartek, 15 sierpnia. Biegowi patronuje także Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. We wtorek i środę zwiedzanie zasobów tej placówki będzie bezpłatne dla osób, które zyskają specjalne bilety. Te będzie mógł dostać każdy na hasło "Maraton Solidarności".
Blisko 1000 osób z 30 krajów zapisało się na listę uczestników tegorocznego Maratonu "Solidarności", który odbędzie się 15 sierpnia na trasie Gdynia - Gdańsk. Ideą wydarzenia jest upamiętnienie stoczniowców poległych w grudniu 1970 roku i tych, którzy strajkowali w sierpniu 1980 roku. Pomysłodawców Maratonu "Solidarności" zainspirowali kurierzy, którzy przenosili meldunki pomiędzy stoczniami Gdańska i Gdyni.


– Pierwszy był bieg w 1981 roku, od bramy stoczni w Gdyni do bramy stoczni w Gdańsku - mówi Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - Nazywaliśmy go "Biegiem Łączników", bo upamiętniał ludzi, którzy przenosili informacje i ulotki między trójmiejskimi stoczniami.

POMYSŁ MEDALISTY OLIMPIJSKIEGO

Inicjatorem Maratonu "Sierpień '80", który początkowo miał dystans półmaratonu, był Józef Kuczma. Pomysłodawcą organizacji biegu na dystansie pełnego maratonu był Kazimierz Zimny, biegacz, medalista olimpijski z Rzymu na dystansie 5000 m. Po raz pierwszy zawodnicy zmierzyli się z dystansem maratońskim w 1995 roku. Kazimierz Zimny do dziś jest dyrektorem imprezy.

PATRONAT PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

W roku 2019 po raz pierwszy Maraton "Solidarności" patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Nowością jest również osobna klasyfikacja w ramach I Mistrzostw Polski dla członków NSZZ "Solidarność" kobiet i mężczyzn. Członkowie NSZZ "Solidarność" oraz ci, którzy ukończyli wszystkie poprzednie Maratony "Solidarności", zwolnieni są z opłat. Osoby powyżej 60. roku życia uiszczają stałą opłatę w kwocie 30 złotych po uprzednim zapisaniu się na listę startową.

ZAWODNICY WYSTARTUJĄ W GDYNI

Start honorowy odbędzie się o 9 pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, a start ostry nastąpi pół godziny później obok urzędu miasta przy al. Piłsudskiego.

BIURO ZAWODÓW

13 i 14 sierpnia będzie mieściło się w Gdańsku – SALA BHP ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 6 obok Europejskiego Centrum Solidarności.

13.08.2019 r. - 11.00 - 19.00
14.08.2019 r. - 11.00 - 19.00

15 sierpnia w Gdyni - Gdyńskie Centrum Sportu obok startu od Al. Marszałka J. Piłsudskiego (teren boiska).

Gdynia:

15.08.2019 r. - 6.30 - 8.30

Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej Stowarzyszenia Maratonu Solidarność >>> TUTAJ.

PATRONAT MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Oficjalnym partnerem imprezy zostało Muzeum II Wojny Światowej. Z tej okazji zasoby placówki 13 i 14 sierpnia będzie można oglądać bezpłatnie. By skorzystać z darmowego wejścia, wystarczy podać hasło "Maraton Solidarności".


solidarnosc.gda.pl/puch