Wiadomości
W akcji Kręgi Wsparcia może wziąć udział każdy chętny (Fot. Pixabay.com)

poniedziałek,

12 sierpnia 2019

07:25

"Kręgi wsparcia" pomogą niepełnosprawnym intelektualnie gdańszczanom

12 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną zostało objętych w Gdańsku tak zwanymi kręgami wsparcia. Tworzą je ich bliscy, znajomi, sąsiedzi i wolontariusze.

Jak wyjaśnia Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, który jest partnerem projektu, "kręgi wsparcia" pomagają uczestnikom w usamodzielnieniu się. - Osoby, które zostały objęte tym projektem to wszystko osoby dorosłe, które czasem mają już 40 lub 50 lat. Bardzo często nadal żyje ich jeden rodzic albo jeszcze dwoje rodziców. I te osoby, po tym jak rodziców zabraknie, byłyby skazane na dalsze życie w domu pomocy społecznej. Nam zależy na tym, że te osoby nauczyć samodzielności w życiu, żeby wyprowadzić je i doprowadzić do takiego momentu, kiedy będą sobie radziły same - mówi.

LUDZIE Z POTENCJAŁEM

Każdemu niepełnosprawnemu, który weźmie udział w projekcie, pomoże grupa ludzi. - Tworzymy krąg ludzi, którzy pomogą takiemu niepełnosprawnemu żyć w miarę aktywnie, w miarę samodzielnie, na ile to jest tylko możliwe. To bardzo wartościowi ludzie, którzy mogą bardzo dużo wnieść do lokalnego społeczeństwa. To osoby, które mają różne ciekawe umiejętności, które można wykorzystać.

W Gdańsku projekt potrwa do stycznia 2021 roku. Równolegle realizowany jest również między innymi w Elblągu oraz Suwałkach.

KAŻDY MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ

Przyłączyć do projektu mogą się wszyscy chętni, którzy chcą pomóc niepełnosprawnym. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem 502 636 868 lub mailowo: kregiwsparcia@psoni.gda.pl przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Koło" w Gdańsku.

Dominika Raszkiewicz