Wiadomości
Przemek Dyakowski jest aktywnym muzykiem od ponad sześćdziesięciu lat (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

poniedziałek,

12 sierpnia 2019

08:00

Grand Prix Jazz Melomani 2018. Saksofonista Przemek Dyakowski otrzyma prestiżowego Oscara Jazzowego

Przemek Dyakowski, związany z Radiem Gdańsk saksofonista, otrzyma prestiżowego Oscara Jazzowego. Kapituła wyróżniła artystę za całokształt działalności twórczej, w tym także za promowanie i propagowanie muzyki jazzowej. Przemek dedykuje Oscara Jazzowego swojemu przyjacielowi i idolowi - Jerzemu "Dudusiowi" Matuszkiewiczowi.
- Zaskoczyło mnie to bardzo i jestem dumny. Uczyliśmy się prawidłowego grania muzyki jazzowej właśnie na płytach Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Potem, jak już nauczyłem się grać na saksofonie to, że mogłem z Jerzym Matuszkiewiczem grać, było dla mnie ogromnym zaszczytem - mówił Przemek Dyakowski. Wręczenie nagrody w ramach gali "Grand Prix Jazz Melomani 2018" odbędzie się 12 października w Teatrze Wielkim w Łodzi.

 
NA SCENIE OD PONAD 60 LAT

Przemek Dyakowski jest aktywnym muzykiem od ponad sześćdziesięciu lat. Obecnie jest liderem Take It Easy. Zaczynał w Krakowie w Piwnicy pod Baranami, gdzie grał w zespole Zygmunta Koniecznego, akompaniował Ewie Demarczyk. Potem występował w grupie Rama 111, w latach 70. w zespole Radia Gdańsk. Przemek z naszą rozgłośnią, choć z przerwami, związany jest do dziś. Pojawia się na antenie w każdą niedzielę po 21. w cyklu "Sax Club Pana Dyakowskiego".
 
Oscar Jazzowy za całokształt działalności zostanie wręczony po raz 27. Nagrodę tę do tej port otrzymali m.in. Michał Urbaniak, Wojciech Karolak, Włodzimierz Nahorny, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko, Jerzy Duduś Matuszkiewicz.
 
Kamil Wicik/pOr