Wiadomości
Pomorska FALA, czyli zintegrowany bilet będzie jednym z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Chodzi o kolej, komunikację miejską, a nawet rower Mevo (Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki)

sobota,

03 sierpnia 2019

14:15

Bilet metropolitalny z niemałym unijnym dofinansowaniem. Jest 90 milionów złotych na pomorską FALĘ

Pomorze dostało 90 milionów złotych unijnego dofinansowania na bilet metropolitalny. To kolejny krok do wprowadzenia FALI - bo taką nazwę dla biletu wybrali internauci. Dofinansowanie pochodzi z programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu to 106,5 mln złotych.
Zintegrowany bilet umożliwi swobodną podróż pojazdami różnych przewoźników bez znajomości cen biletów. Będzie je można kupować i zapisywać elektronicznie. System nie tylko naliczy odpowiednią kwotę za przejazd, ale sam tak dobierze taryfę, aby podróż była jak najtańsza. Czytniki kart będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej.

- Ważnym narzędziem będzie aplikacja planer podróży. To narzędzie do planowania podróży z uwzględnieniem określonych preferencji, np. tylko w pojazdach niskopodłogowych czy z określonym czasem na przesiadki – wyjaśnia wicemarszałek Ryszard Świlski.

WSZYSTKO W JEDNYM

Pomorska FALA, czyli zintegrowany bilet będzie jednym z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Chodzi o kolej, komunikację miejską, a nawet rower Mevo.

- To kolejny krok do stworzenia biletu FALA. Konsekwentnie dążymy do tego, żeby mieszkańcy Pomorza mogli swobodnie podróżować po całym województwie - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Dzięki 90 mln zł. dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko powstanie cały system. Chodzi m.in o czytniki kart, które będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej - dodaje.

Przeprowadzona zostanie również kampania edukacyjna.

OGROMNE PRZEDSIĘWZIĘCIE

Najważniejszymi elementami systemu, widocznymi dla użytkowników, będą czytniki. To urządzenia umieszczone w pojazdach i na przystankach kolejowych, w których pasażerowie będą "odbijać" bilety, zapisane w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będą też papierowe wersje z kodami QR.

Choć większa część obsługi systemu będzie odbywać się elektroniczne, dla wygody mieszkańców powstaną specjalne punkty obsługi klienta. - Tam pracownicy pomogą w założeniu konta, aktywowaniu karty czy aplikacji. W punktach będzie można również kupić tradycyjne papierowe bilety - wyjaśnia wicemarszałek Ryszard Świlski.

Punktów będzie około 30, a powstaną przy największych węzłach transportowych w województwie. Informacja pasażerska oraz informacje o opóźnieniach będzie aktualizowana na bieżąco. Bilet metropolitalny ma zostać wprowadzony w przyszłym roku.
 
oprac. mk