Wiadomości
Krynica Morska jest jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

piątek,

02 sierpnia 2019

07:49

Krynica Morska wyżej niż Karpacz i Warszawa. Znalazła się w pierwszej piątce najbogatszych gmin w Polsce

Krynica Morska czwartą najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 rok. Dochody w tej gminie wyniosły 13,6 tys. złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów w woj. łódzkim, gdzie łączna suma dochodów per capita osiągnęła poziom 44 tys. zł. Gmina jest na czele rankingu, odkąd GUS publikuje zestawienie, czyli od 2002 roku. Wysoka pozycja Kleszczowa jest efektem wysokich wpływów w z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Wynika to z tego, że na terenie gminy zlokalizowane są Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrownia Bełchatów - największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym.
 
NAJBOGATSZE GMINY W POLSCE

Drugie miejsce w zestawieniu GUS zajął Świeradów-Zdrój. Do budżetu tego dolnośląskiego uzdrowiska wpłynęło w ubiegłym roku łącznie 15,9 tys. zł per capita. W pierwszej trójce znalazła się ponadto gmina Rewal (woj. zachodniopomorskie) z całkowitym dochodem na poziomie 14,3 tys. zł na jednego mieszkańca.

Jeszcze w sześciu innych gminach dochody przekroczyły poziom 10 tys. zł per capita. Kolejne po Krynicy Morskiej (z wynikiem 13,6 tys. złotych per capita) miejsca zajmują: Rząśnia w woj. łódzkim (13,1 tys. zł) i Dziwnów w woj. zachodniopomorskim (11,5 tys. zł). W tej grupie znalazły się też dwie dolnośląskie gminy: Kobierzyce (10,5 tys. zł) i Karpacz (10,2 tys. zł), a także zachodniopomorskie Darłowo (10,2 tys. zł). Na 8. miejscu znalazł się Karpacz, a na 13. miasto stołeczne Warszawa.
 
NAJBIEDNIEJSZE GMINY W POLSCE

Na drugim końcu skali znalazła się gmina Zawadzkie w woj. opolskim, w której dochody per capita były 14-krotnie niższe niż w Kleszczowie, wynosząc 3,2 tys. zł per capita. Drugie od końca miejsce zajmuje Bolesław w woj. małopolskim, również z wynikiem 3,2 tys. zł per capita.

Opublikowany przez GUS wykaz objął 2478 samorządów (od 1 stycznia gmin jest 2477). W zestawieniu wzięto pod uwagę zarówno dochody własne - czyli m.in. wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT - ale także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa oraz środki unijne. Cały raport dostępny jest >>>TUTAJ.

NAJBOGATSZE I NAJBIEDNIEJSZE MIASTA W POLSCE

Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika także, że trzecim najbogatszym miastem w Polsce jest Sopot. Dochód całkowity w 2018 r. w przeliczeniu na mieszkańca wyniósł tam 9,1 tys. zł. Na podium znalazły się również Warszawa z wynikiem 9,6 tys. zł per capita oraz Świnoujście z wynikiem 9,2 tys. zł.

Relatywnie najbiedniejszymi miastami w kraju były Świętochłowice, Mysłowice i Sosnowiec, w których dochód całkowity nie przekroczył 5 tys. zł na mieszkańca.

PAP/dr