Wiadomości
Plenerowe studio Radia Gdańsk w Kartuzach (Fot. Radio Gdańsk/Karolina Hasiec)

piątek,

26 lipca 2019

16:06

Wkrótce w Kartuzach święto kultury kaszubskiej. Tam nikt nie wstydzi się mówić "jo" [WAKACYJNE RADIO GDAŃSK]

Radio Gdańsk Drogami Pomorza dotarło do Kartuz, jednego z najpiękniejszych miejsc Szwajcarii Kaszubskiej. Z racji swojego centralnego położenia w regionie zwanym Kaszubami oraz szczególnej dbałości mieszkańców Kartuz o zachowanie i promocję kaszubskiej kultury, określane są mianem stolicy Kaszub.

Artyści ludowi, rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich, występy folklorystyczne i koncerty gwiazd, w tym zespołu IRA. Jarmark Kaszubski, który już w sobotę rozpocznie się w Parku Solidarności w Kartuzach, to wielkie, dwudniowe święto twórców ludowych i wszystkich związanych z kulturą regionu, jak również doskonała okazja do spotkania z nią. Na licznych stoiskach nie zabraknie rękodzieła, a popołudnie umilą występy, wieczory natomiast upłyną pod znakiem koncertów gwiazd muzyki.
- Od jakiegoś czasu obserwujemy powrót do zamiłowania kultury kaszubskiej. Kiedyś była to sprawa wstydliwa. Nie mówiono po kaszubsku, a nawet charakterystyczne dla naszego regionu "jo" było bardzo często unikane - tłumaczyła Magdzie Szpiner Aleksandra Maciborska-Pytka, dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury.

SOBOTA Z RED LIPS

Gwiazda sobotniego wieczoru, grupa Red Lips, wystąpi o godz. 21. Grupa powstała dziewięć lat temu, jednak serca szerszej publiczności podbiła w 2013 roku, kiedy wydała singiel "To co nam było". Kolejne utwory - "Czarne i białe", "Zanim odejdziesz" i "Szanta" z debiutanckiego albumu również zyskały dużą popularność. W 2014 roku otrzymali Superjedynkę w kategorii "Super Przebój" oraz "Złota Płyta" za album "To co nam było". Dwa lata temu pojawił się kolejny album zespołu pt. "Zmiana Planu".

IRA I SŁOWIANKI

W niedzielę początek jarmarku zaplanowano na godz. 16. Najpierw animacje dla dzieci poprowadzi Dynamic Events. Około godz. 17 na scenie pojawi się z biesiadą gwiazda telewizji Silesia - Damian Holecki. Następnie na scenie zespół regionalny Badonia z Tuchlina, a po nich Słowianki. To trzy energiczne dziwczyny, śpiewające najróżniejsze przeboje.

Na godz. 21 zaplanowano z kolei występ gwiazdy tegorocznego jarmarku - zespołu Ira. To legenda polskiego rocka. Grupa istnieje już ponad 30 lat. przez trzy dekady wydali łącznie jedenaście albumów. Na swoim koncie mają takie przeboje jak "Ona jest ze snu" , "Nadzieja", "Wiara", "Zdobyć świata szczyt" czy "Mój dom".

67206534 1277633742415770 8266421772476219392 n
Gośćmi Magdy Szpiner w plenerowym Radio Gdańsk były Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz i Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (Fot. Radio Gdańsk/Karolina Hasiec)

PRZEŁOMOWY PROJEKT OCZYSZCZANIA JEZIOR

W Kartuzach niedługo rozpocznie się historyczne przedsięwzięcie: cztery jeziora zostaną oczyszczone. Na takie wiadomości mieszkańcy Kartuz czekali od wielu lat. Marzenie o czystych jeziorach w mieście może się ziścić. Wszystko dzięki potężnym środkom, które gmina pozyskała na to przełomowe przedsięwzięcie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 44 mln 741 tys. zł. Cały projekt wart będzie 54 mln 765 tys. zł.

Gośćmi Magdy Szpiner w plenerowym Radio Gdańsk były Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz i Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

- Od kilkudziesięciu lat zarówno mieszkańcy, jak i turyści czekają na to, żeby kartuskie jeziora były oczyszczone. Wiadomo nie od dziś, że są zaliczane do najbardziej zanieczyszczonych zbiorników wodnych w Polsce. Poczyniliśmy szereg kroków w celu ich oczyszczenia, jednak dofinansowanie zdecydowanie wsparło cały proces. Nasze jeziora są już przygotowane do rekultywacji - tłumaczyła Sylwia Biankowska.

Obecnie trwa już budowa kanalizacji burzowej, zbiorników retencyjnych, separatorów, przepompowni i oddzielenie kanalizacji deszczowej od kanalizacji sanitarnej, by w ten sposób odciąć dopływ nieczystości głównie do Jeziora Karczemnego.

 

Karolina Hasiec