Wiadomości
Sopot jest najzamożniejszym miastem na prawach powiatu w Polsce (Fot. Agencja KFP/Jerzy Bartkowski)

czwartek,

25 lipca 2019

07:56

Sopot najbogatszym miastem na prawach powiatu w Polsce. Wysokie lokaty innych pomorskich miejscowości

Sopot ponownie pierwszy w Polsce pod względem zamożności miast na prawach powiatu. Wysokie, ósme miejsce zajęła Gdynia, a Gdańsk był czwarty wśród miast wojewódzkich. Ranking zamożności za 2018 rok przygotowało Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota".

Jak podają autorzy zestawienia, w Sopocie zamożność per capita (czyli na osobę) kształtuje się na najwyższym w Polsce poziomie 7494,71 zł.

Ósme miejsce dla Gdyni to z kolei wynik o dwie lokaty lepszy, niż miasto uzyskało w poprzednim, przygotowanym za 2017 rok zestawieniu. W 2018 roku w mieście zamożność per capita wyniosła 5142, 21 złotych. Skok Gdyni o dwie pozycje był możliwy dzięki wzrostowi miejskich dochodów bieżących o 8 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Osiągnęły one poziom 1,5 miliarda złotych.

SUKCESY WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

W przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" rankingu zamożności województw pomorskie zajęło szóste miejsce. To skok z miejsca dziewiątego w porównaniu do roku poprzedniego.

W zestawieniu miast wojewódzkich Gdańsk znalazł się na czwartym miejscu (awans z miejsca siódmego), a wśród miast powiatowych Pruszcz Gdański uplasował się na siódmej pozycji (skok z miejsca dziesiątego).

Najbogatszym powiatem w Polsce, tak jak w ubiegłym roku, jest powiat człuchowski. W kategorii miasteczek na ósme miejsce - z piątego - spadła Łeba.

dr