Wiadomości
"Wiatr zwiększa falowanie, a dzięki temu uwalnia się więcej soli, jodu i mamy naturalny inhalator" - mówiła mieszkanka Łeby (Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka)

wtorek,

23 lipca 2019

17:53

Tylko przez 6 dni w roku nie wieje tam wiatr. Łeba - nadmorski kurort o profilu leczniczym [RADIO GDAŃSK NA PLAŻY]

Otoczona dwoma jeziorami i Morzem Bałtyckim, to nadmorska miejscowość w obszarze chronionym, z zatwierdzonym profilem leczniczym. Sąsiaduje ze Słowińskim Parkiem Narodowym. Łeba przywitała Radio Gdańsk pochmurno.

O tym, dlaczego warto odwiedzić Słowiński Park Narodowy, opowiedzieli jego pracownicy.

- To bardzo duży teren, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - mówiła w rozmowie z Tomaszem Olszewskim Anna Lindyberg. - Najbardziej popularne są oczywiście ruchome wydmy, ale warto też zobaczyć plażę, nadmorskie jeziora, latarnię morską czy Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie. Nawet zła pogoda nie powinna więc pokrzyżować wakacyjnych planów.

ZACHOWUJ SIĘ W PARKU

- To jednak jest Park Narodowy, więc należy pamiętać, że nie wolno schodzić ze szlaku, czy pozostawiać śmieci - opowiadali pracownicy. - To miejsce wyjątkowe pod względem przyrodniczym, trzeba więc zachować pewne normy, nie wolno krzyczeć, puszczać głośnej muzyki i płoszyć zwierząt. Szlaki są dobrze oznaczone, mają dobrą infrastrukturę, więc turysta nie powinien mieć problemu, by trafić w wyznaczone miejsce. Mamy różne kolory szlaków, które nie oznaczają ich trudności. Mamy dwa najdłuższe szlaki, żółty i czerwony. Żółty biegnie południową częścią parku od miejscowości Gardna Wielka, aż do Łeby. Czerwony ciągnie się od północnej części, od Jeziora Gardno przez wydmę Czołpińską, aż do Łeby.

Słowiński PN-wydmy copy
Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym (Fot. Wikimedia)

WEŹ GŁĘBOKI ODDECH

Miłośniczka Łeby, Dorota Reszke była również gościem naszego studia. Autorka książki o tym mieście, oprowadza po nim turystów podczas bezpłatnych spacerów i odkrywa jego zakamarki. Opowiedziała też o niezwykłych właściwościach klimatu w Łebie.

- Łeba to nie tylko plaża i wydmy - mówiła Dorota Reszke. - Jesteśmy otuleni trzema zbiornikami wodnymi, są to dwa potężne jeziora: Jezioro Łebsko, trzecie, co do wielkości jezioro w Polsce, Jezioro Sarbsko i oczywiście Bałtyk. Jedyny w swoim rodzaju, rześki, dynamiczny, absolutnie fenomenalny. Dzięki temu, Łeba jest w obszarze specjalnie chronionym i ma zatwierdzony profil leczniczy, który obejmuje choroby układu oddechowego, układu ruchu czy choroby przemiany materii. Wiatr ma też tu ogromne znaczenie. Wieje prawie cały czas, statystycznie tylko sześć dni w roku mamy tutaj ciszę. Wiatr zwiększa falowanie, a dzięki temu uwalnia się więcej soli, jodu i mamy naturalny inhalator. To naturalny nawilżacz płuc i oskrzeli. Nie należy się go bać, tylko zacząć doceniać jego właściwości - opowiadała.

W środę wakacyjne Radio Gdańsk odwiedzi Olpuch, gdzie spotka się z harcerzami.

Julia Rzepecka