Wiadomości
Koszt remontu to 600 tys. zł (fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec)

wtorek,

23 lipca 2019

14:33

48-metrowa wieża, symbol Starogardu Gdańskiego, zostanie wyremontowana. "Spadają z niej odłamki elewacji"

Rozpoczął się remont 48-metrowej wieży kościoła św. Katarzyny - symbolu Starogardu Gdańskiego. - Nie mogliśmy dłużej z tym czekać, z wieży spadają odłamki elewacji - mówi proboszcz ks. Dariusz Nenca. Grupa alpinistów już zabezpieczyła uszkodzone dachówki. Musieli też postawić specjalne obejmy, aby kawałki nie spadały na ulicę i chodnik.

Możliwe, że po zakończeniu niezbędnych prac wieża zostanie udostępniona zwiedzającym. Parafia przymierzała się do podłączenia kościoła do węzła ciepłowniczego. Rozpoczęto też naprawę witraży. Wstrzymano jednak wszystkie prace konserwatorskie wewnątrz świątyni.

600 TYS. ZŁOTYCH

- To największa inwestycja w tym kościele. Koszt remontu wynosi 600 tys. zł. Miejski samorząd dołożył 230 tys. zł - potężne koszty. A wieża jest sprawą nie tylko naszej parafii. To także jeden z symboli miasta - dodaje ks. Nenca.

Kościół św. Katarzyny zbudowano w XV wieku, jednak w wyniku pożaru został całkowicie zniszczony. Świątynię odbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku w jej dzisiejszej lokalizacji. Wtedy też kościół zyskał pierwszą, niewysoką wieżyczkę z kopertowym dachem. Jej obecny wygląd ukształtował się po przebudowie w drugiej połowie XIX wieku.

"PALEC PANA BOGA"

Jak przypomina kustosz muzealny Zbigniew Potocki, wieża na stałe wpisała się w panoramę miasta. - W 1870 roku pojawiła się figura Chrystusa Zbawiciela autorstwa Thordwaldsena, trzy nowe dzwony i czterotarczowy zegar wieżowy. Sama wieża mierzy 48 metrów. Ta przebudowa kosztowała 33 tys. marek. Mieszkańcy górującą nad miastem wieżę nazywali "palcem Pana Boga" - dodaje historyk.

KAŻDY MOŻE POMÓC

Kościół do 1945 roku służył ewangelikom. Po opuszczeniu przez nich Starogardu, kościołem zaopiekowali się katolicy. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć materialnie remont kościoła, mogą wpłacać pieniądze na konto 76 8340 0001 2002 0004 4033 0001.

 

Tomasz Gdaniec/pOr